RENKLER EN GÜZEL VİTAMİN!

RENKLER EN GÜZEL VİTAMİN!

Yaz bitti, yapraklar dökülmeye başladı. Sonbaharla beraber, vücudumuzu ve zihnimizi yenilemenin yollarını ararız. Kışa hazırlık olarak da vitaminleri depolamaya başlarız. Vitaminler sayesinde mevsim geçişlerini daha kolay atlatırız. Zihnimizi taze tutmanın bir yolu da renklerden faydalanmaktan geçiyor. Renkler de vitaminler gibi beyni canlandırır. Gözlerimiz, beynimizin aynasıdır, ve gördüklerimizi anında beynimize iletiriz, bu da bizim algımızı etkiler.

Renklerin zihnimiz üzerinde etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz ama her zaman bu etkiyi düşünerek kararlarımızı vermiyor olabiliriz.

Kuzey ülkelerindeki binaları düşünün..Kuzey ülkelerinde yaşayanlar kış depresyonundan uzaklaşmak ve hayata tutunmak için evlerinde hepsi birbirinden canlı renkleri tercih eder.

Veya ışık almayan bodrum katında bir ofiste çalıştığınızı düşünün, gün ışığı alan bir ofise kıyasla çok daha verimsiz olduğunuzu hissedersiniz.

Renkleri kullanmaktan korkmayın!

İnsan gözü milyonlarca rengi algılayabilir. Leonardo da Vinci, tüm dünyayı boyamak istese kaç tane renge ihtiyacı olduğunu araştırmış. Sonuç olarak 4 renkte karar kılmış: Kırmızı, Sarı, Yeşil ve Mavi. Bu renklerin her biri beynimize farklı sinyaller gönderir ve bu sinyaller bizi farklı hissettirir!

Kırmızı:

Kırmızı renklerin en güçlüsüdür ve kanın rengidir. Kırmızı rengi, saniyenin yüzde birinde algılarız. Kırmızı, kan, kas, güç, enerji, tutku ve sıcaklık demektir. Bu nedenle tiyatrolarda sık sık kullanılır  ve ödül törenlerinde “kırmızı halı” olarak karşımıza çıkar. Kırmızı aynı zamanda tartışmayı, münazarayı ve adrenalini tetikler. Dengeli kullanıldığında kırmızının çok dramatik bir anlamı olabilir. Güzel mercan rengi “Sorbet” enerji verir ve kontrast yaratmak için mükemmel bir tondur.

Lady-2452-Salsa1

Sarı:

Sarı güneşin rengidir! Güneşin bizi iyi hissettirdiği gibi, sarı da beyin fonksiyonlarımızı uyarır, özellikle kış aylarında uzun süren kapalı havalarda enerji ve mutluluk verir. Sarı rengi nasıl kullanabiliriz ? Örneğin evlerimizde çalışıyorsak, kontrast renklerden birini sarı seçmek yaratıcılığımızı arttırır. Sarı, beyin fırtınasının, parlak fikirlerin rengidir. Merak ediyoruz, acaba post-it kağıtları da bu nedenle mi sarı ? :) Çalıştığımız yerlerde sarının canlı tonlarını duvarlardan birinde tercih ederken, evlerimizde sarı tercih etmek istiyorsak, sarının toprak tonlarını kullanmalıyız. Yaşam alanlarımızda sarıyı kullanırken, dikkatli davranmamız gerekir. Bebek ve çocuk odalarında sarı tonlarının hakim olduğu mekanlar, biz yetişkinlerin aksine huzursuzluk verir.

LADY-Wonderwall-10432-Spontan

Yeşil

Yeşil doğanın rengidir. Gözlerimize iyi gelir, kendimizi rahat hissederiz. Yeşil ortamlarda uzun süre sıkılmadan durabiliriz. Örneğin uzun saatler süren operasyonların gerçekleştiği ameliyathanelerin renginin yeşil olması tesadüf değil! Yeşil aynı zamanda güvenliği de simgeler, bu nedenle tüm acil çıkış kapılarının rengi yeşildir. Dekorasyonda, sakinlik ve ferahlıktan yanaysanız mutlaka yeşil tonlarını tercih etmelisiniz! Örneğin yatak odalarınızda yeşil tonlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Günü dinlenerek bitirirken, yeşil tonları sayesinde, yeni güne ferah bir şekilde başlarsınız. Mutfaklarda kullanıldığında, yeşil tonları tazelik duygusunu arttırır.

Jotun-detaljer-90336ret1

Mavi

Mavi gecenin rengidir. Rahatlatıcıdır ve dünya çapında yapılan araştırmalarda, %60 oranında en sevilen renk mavi çıkmıştır! Mavi bizi rahatlatır, mavinin hakim olduğu ortamlarda daha olumlu düşünürüz. Mavi tonları yatak odaları için idealdir, daha sakin bir ortam yaratır. Doğanın Sadeliği renk koleksiyonumuzdaki “Retro Mavi”, “Bulut Mavisi” veya “Lapis” ile bu sükuneti yakalabilirsiniz. Mavi tonlarını evinizim tüm alanlarınızda kullanabilirsiniz. Ancak, mutfaklarda kullanıldığında, mavi tonlarının iştahı azalttığını unutmayalım.

jotun_lady4_24300ret

Evet, renkler bizi sürekli etkiliyorlar. Renk uzmanlarımız da yeni trendleri ve yeni renkleri belirlerken bu etkiden yola çıkıyor. Çoğumuzun evini bejin, beyazın ve grinin muhteşem tonları süslüyor, ama biraz daha cesur olup yeni renkler kullanmaya ne dersiniz ? 2013’ün kontrastların yılı olduğunu unutmayalım! Sene bitmeden, en azından evinizdeki bir duvarda dilediğiniz atmosferi yaratmak üzere farklı bir rengi kullanabilirsiniz.

Görüşmek üzere!

jotunturkiye jotunturkiye

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

YORUM

Yorum yok

Write comment

JOTUN İLK BAHAR – YAZ RENKLERİYLE YENİLENİN!

İlkbaharın tazeliği ve yazın sıcaklığı içimizi ısıtmaya başladı. Bu bahar, sadece duvarlarınızı yenileyerek mekanınızda zamansız bir atmosfer yaratabilir, trend renkleri…

RÖPORTAJ: STİLİST İKİLİ KRÅKVIK VE D’ORAZIO’NUN EVİNDEN

Her yıl hazırladığımız renk koleksiyonlarımızda özel fotoğraf çekimleri gerçekleştiriyoruz Hem fotoğraflarımızda hem de renk koleksiyonlarımızın lansmanlarında birlikte çalıştığımız stilistler Jannicke…

Güzel Evlerin Sırrı: Koyu Renk Duvarlar

Duvarları mobilyalarımız için bir fon olarak düşünürüz. Aslında evimizde en çok alan kaplayan yüzeyler duvarlarımız. Bu nedenle, bir fon olmanın…

YENİ RENKLER YEPYENİ BİR EV!

Evimizdeki mobilyalar ve akseusarlarımız kadar seçtiğimiz renkler de tarzımızı yansıtıyor. Özellikle de en geniş alanı kaplayan duvarların rengi evimizdeki bütün…

Hayatin Rİtmİ İle Renk Seçmek Çok Daha Kolay!

Özel olarak tasarladığımız yeni koleksiyonumuz ile artık istediğiniz rengi seçmek ve bu renklerle uyumlu tonları bir araya getirmek çok kolay….

BİR EV ÜÇ STİL: EMMA JENSEN İLE 2018 GLOBAL RENK KOLEKSİYONU

Zaman içinde evimizde değişiklik yapmak, yeni bir görünüm yaratmak isteriz. Bunun için eşyalarınızı değiştirmeye ya da evinizi yeniden şekillendirmenize de…

Go to top