RENKLERİ DOĞRU BEYAZ TONUYLA TAMAMLAYIN

RENKLERİ DOĞRU BEYAZ TONUYLA TAMAMLAYIN

Blogumuzu takip edenler, doğru beyaz tonu kullanımı ile ilgili yazılarımızı ve önerilerimizi mutlaka daha önce görmüştür. Bu haftaki boya fikrinde, hangi renk ile hangi beyaz tonunu kullanmamız gerektiğini sizlerle paylaşacağız!

En Mükemmel Beyaz Tonu!

Bazı renkler bir arada kullanıldığında mükemmel uyum sağlar, yumuşak tonlar arasında eşsiz görünümlü geçişleri yakalarsınız. Yanlış bir renk kombinasyonu ise, her iki rengi de olduğundan daha rahatsız edici gösterebilir. Bazı renk kombinasyonları ahenk içinde birbirini tamamlarken, bazıları da birbirini iter. Yanlış bir renk kombinasyonunun kullanıldığı odada fazla zaman geçirmek istemeyebilirsiniz. Detaylarda kullanılan renkler, mekanlarınızda ufak bir alanı kaplasa da, odanızın ahengi için çok önemlidir. Pamuk beyazı veya yumurta kabuğu beyazı tonlarının her renkle uyum sağlayacağına dair bir efsane vardır..Maalesef bu doğru değil. Bu hafta, en popüler renklerimiz ve onlar için en doğru beyaz tonlarını ele almaya karar verdik!

SAF BEYAZ TONLARI: 

 “7236 Enerji” veya “9918 Klassisk Hvit” gibi saf beyaz tonlarını tercih edecekler için en önemli kural, kullanılacak kapı ve pencereler beyaz ise bunların hangi tonda olduğu hakkında bilgi edinmek gerekiyor. Genellikle hazır kapı ve pencerelerde, içinde hafif sarı tonlar içeren pamuk beyazı tonları kullanılır. Pamuk beyazı gibi “sıcak beyaz” tonlarının, saf beyaz tonlarıyla kesinlikle bir arada kullanılmamasını öneriyoruz. Çünkü, pencere ve kapılar, duvarlarınızın yanında sararmış ve kirli gibi görünecektir. Aynı şey mobilyalarınız için de geçerlidir.

Lady-Pure-Color-7236-Chi

Duvar: “7236 Enerji” – Kapı ve duvar detaylarında da saf beyaz tonları kullanıldı.

GREJLER: 

Gri tonlarından vazgeçemeyenlere önerilerimiz: “9918 Klassisk Hvit” veya “7236 Enerji” gibi saf beyaz tonları, bu renkleri daha temiz gösterir ve daha öne çıkmalarını sağlar. (En popüler grej tonları için Gri+Bej=Grej yazımıza göz atabilirsiniz.) Bahsettiğimiz tüm grej tonları kırmızı ve sarı alt tonları içerir. Mekanlarında grejlere yer vermek isteyenler içinde sarı tonlarını içeren beyazları kesinlikle kullanmamalıdırlar.

Lady-Supreme-Finish-Kalk

Duvardaki ahşap paneller: “10341 Kalk“, Pencere kenarları ve süpürgelikler: “9918 Klassisk Hvit

SICAK GRİLER & SICAK BEYAZLAR: 

“1024 Yıldız Tozu”, “1391 Lys Antikkgrå”, “553 Ascott”, “1032 Duman”, “1877 Valmuefrø”,  “1462 Fısıltı”…En popüler sıcak griler. Hepsi içinde küçük bir parça sarı tonu içeriyor. Böylece bu tonlar daha sıcak algılanıyor. Sıcak grileri, içinde sarı tonları içeren “1624 Letthet”, “1001 Kardelen” ve “1453 Bomull” gibi sıcak beyazlarla rahatlıkla kullanabilirsiniz.

“1624 Letthet” yukarıda bahsedilen beyazlar arasında saf beyaza en yakın olan ton. Biraz daha gri tonlarına odaklanmak ve soğuk beyazları kullanmak isterseniz, “8394 Hvit Poesi” yi koyu gri tonlarıyla bir arada kullanabilirsiniz.

Sens-1462-Graa-Skifer

Duvarlar: “1462 Fısıltı”, Süpürgelikler: “1001 Kardelen”

NÖTR VE SOĞUK GRİLER: 

En çok kullanılan soğuk gri tonlarımız: “9904 Skumring, “9915 Morgendis”, “9911 Nøytral”, “9930 Tåkedis”, “9924 Larvikitt”, “9913 Matrix” ve “9938 Dempet Sort”. LED gibi beyaz ışığa daha yakın bazı aydınlatmalarda bu renkler daha leylak renklerine yakınmış gibi algılanır. Daha soğuk gri tonlar için önerimiz “5343 Industrielt Grå” ve “5081 Fabrikk” olabilir.

Saydığımız bütün tonların en mükemmel tamamlayıcısının “9918 Klassisk Hvit” olduğunu söyleyebiliriz. Soğuk ve nötr grilerin hakim olduğu mekanlarda, yumurta beyazı ve pamuk beyazı tonlarından mutlaka kaçınılması gerekir çünkü soğuk grilerle sıcak beyazları bir arada kullanırsanız, bu beyaz tonları daha sarı ve kirli görünür.

Sens-1140-Sand-med-Sens-1001-Egghvit

Gri tonu: “9915 Morgendis”  Beyaz detaylar: “9918 Klassisk Hvit”

YUMUŞAK BEJ TONLARI: 

“1016 Kum sarısı”,”1233 Moher” ve “486 Kuş Tüyü” gibi yumuşak bej tonlarının daha çok öne çıkmaları için “1624 Letthet” veya “9918 Klassisk Hvit” tonlarını öneriyoruz. “1001 Kardelen” ve “1453 Bomull” gibi renklerle kullanırsanız, mekanlarınızda sıkıcı ve durağan bir atmosfere neden olabilirsiniz.

Sens-Blek-Sand

Duvar: “1026 Kum Sarısı, Süpürgelikler: “9918 Klassisk Hvit”

SICAK BEJLER: 

“1625 Nostalji”, “1523 Marakeş”, “1832 Skandinavisk Lys”, “1875 Sans”, “1519 Vanilje”, “1359 Macchiato”, “1140 Sand”, “1829 Muskatnøtt”, “2363 Solid” gibi sıcak bejleri “1624 Letthet”, “1001 Kardelen” ve “1453 Bomull” gibi sıcak beyazlarla bir arada kullanabilirsiniz.

Sens-9915-Morgendis

Duvar: “1140 Sand”, Beyaz detaylar: “1001 Kardelen”

İyi şanslar!

 

jotunturkiye jotunturkiye

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

YORUM

GÜLAY 06.03.2018

iyi günler bilgilendirme için teşekkürler…
evimi tadilat yaptırıyorum. koltuklar bej rengi 2 berjer murdum rengi yemek odası ve tv unitesi ekru ustü ladin ağacı ceviz rengi…. pencere pvc ler koyu ahşap rengi… duvarları ne renk boyamalıyım…. salonda kemerler beyaz…oda kapıları kırıkbeyaz renkte.tşk

cevapla

Write comment

JOTUN İLK BAHAR – YAZ RENKLERİYLE YENİLENİN!

İlkbaharın tazeliği ve yazın sıcaklığı içimizi ısıtmaya başladı. Bu bahar, sadece duvarlarınızı yenileyerek mekanınızda zamansız bir atmosfer yaratabilir, trend renkleri…

RÖPORTAJ: STİLİST İKİLİ KRÅKVIK VE D’ORAZIO’NUN EVİNDEN

Her yıl hazırladığımız renk koleksiyonlarımızda özel fotoğraf çekimleri gerçekleştiriyoruz Hem fotoğraflarımızda hem de renk koleksiyonlarımızın lansmanlarında birlikte çalıştığımız stilistler Jannicke…

Güzel Evlerin Sırrı: Koyu Renk Duvarlar

Duvarları mobilyalarımız için bir fon olarak düşünürüz. Aslında evimizde en çok alan kaplayan yüzeyler duvarlarımız. Bu nedenle, bir fon olmanın…

YENİ RENKLER YEPYENİ BİR EV!

Evimizdeki mobilyalar ve akseusarlarımız kadar seçtiğimiz renkler de tarzımızı yansıtıyor. Özellikle de en geniş alanı kaplayan duvarların rengi evimizdeki bütün…

Hayatin Rİtmİ İle Renk Seçmek Çok Daha Kolay!

Özel olarak tasarladığımız yeni koleksiyonumuz ile artık istediğiniz rengi seçmek ve bu renklerle uyumlu tonları bir araya getirmek çok kolay….

BİR EV ÜÇ STİL: EMMA JENSEN İLE 2018 GLOBAL RENK KOLEKSİYONU

Zaman içinde evimizde değişiklik yapmak, yeni bir görünüm yaratmak isteriz. Bunun için eşyalarınızı değiştirmeye ya da evinizi yeniden şekillendirmenize de…

Go to top