01.10.2013

Renkler En Güzel Vitamin!

Yaz bitti, yapraklar dökülmeye başladı. Sonbaharla beraber, vücudumuzu ve zihnimizi yenilemenin yollarını ararız. Kışa hazırlık olarak da vitaminleri depolamaya başlarız. Vitaminler sayesinde mevsim geçişlerini daha kolay atlatırız. Zihnimizi taze tutmanın bir yolu da renklerden faydalanmaktan geçiyor. Renkler de vitaminler gibi beyni canlandırır. Gözlerimiz, beynimizin aynasıdır, ve gördüklerimizi anında beynimize iletiriz, bu da bizim algımızı etkiler.

Renklerin zihnimiz üzerinde etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz ama her zaman bu etkiyi düşünerek kararlarımızı vermiyor olabiliriz.

Kuzey ülkelerindeki binaları düşünün..Kuzey ülkelerinde yaşayanlar kış depresyonundan uzaklaşmak ve hayata tutunmak için evlerinde hepsi birbirinden canlı renkleri tercih eder.

Veya ışık almayan bodrum katında bir ofiste çalıştığınızı düşünün, gün ışığı alan bir ofise kıyasla çok daha verimsiz olduğunuzu hissedersiniz.

Renkleri kullanmaktan korkmayın!

İnsan gözü milyonlarca rengi algılayabilir. Leonardo da Vinci, tüm dünyayı boyamak istese kaç tane renge ihtiyacı olduğunu araştırmış. Sonuç olarak 4 renkte karar kılmış: Kırmızı, Sarı, Yeşil ve Mavi. Bu renklerin her biri beynimize farklı sinyaller gönderir ve bu sinyaller bizi farklı hissettirir!

Kırmızı:

Kırmızı renklerin en güçlüsüdür ve kanın rengidir. Kırmızı rengi, saniyenin yüzde birinde algılarız. Kırmızı, kan, kas, güç, enerji, tutku ve sıcaklık demektir. Bu nedenle tiyatrolarda sık sık kullanılır  ve ödül törenlerinde “kırmızı halı” olarak karşımıza çıkar. Kırmızı aynı zamanda tartışmayı, münazarayı ve adrenalini tetikler. Dengeli kullanıldığında kırmızının çok dramatik bir anlamı olabilir. Güzel mercan rengi “Sorbet” enerji verir ve kontrast yaratmak için mükemmel bir tondur.

Lady-2452-Salsa1

Sarı:

Sarı güneşin rengidir! Güneşin bizi iyi hissettirdiği gibi, sarı da beyin fonksiyonlarımızı uyarır, özellikle kış aylarında uzun süren kapalı havalarda enerji ve mutluluk verir. Sarı rengi nasıl kullanabiliriz ? Örneğin evlerimizde çalışıyorsak, kontrast renklerden birini sarı seçmek yaratıcılığımızı arttırır. Sarı, beyin fırtınasının, parlak fikirlerin rengidir. Merak ediyoruz, acaba post-it kağıtları da bu nedenle mi sarı ? 🙂 Çalıştığımız yerlerde sarının canlı tonlarını duvarlardan birinde tercih ederken, evlerimizde sarı tercih etmek istiyorsak, sarının toprak tonlarını kullanmalıyız. Yaşam alanlarımızda sarıyı kullanırken, dikkatli davranmamız gerekir. Bebek ve çocuk odalarında sarı tonlarının hakim olduğu mekanlar, biz yetişkinlerin aksine huzursuzluk verir.

LADY-Wonderwall-10432-Spontan

Yeşil

Yeşil doğanın rengidir. Gözlerimize iyi gelir, kendimizi rahat hissederiz. Yeşil ortamlarda uzun süre sıkılmadan durabiliriz. Örneğin uzun saatler süren operasyonların gerçekleştiği ameliyathanelerin renginin yeşil olması tesadüf değil! Yeşil aynı zamanda güvenliği de simgeler, bu nedenle tüm acil çıkış kapılarının rengi yeşildir. Dekorasyonda, sakinlik ve ferahlıktan yanaysanız mutlaka yeşil tonlarını tercih etmelisiniz! Örneğin yatak odalarınızda yeşil tonlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Günü dinlenerek bitirirken, yeşil tonları sayesinde, yeni güne ferah bir şekilde başlarsınız. Mutfaklarda kullanıldığında, yeşil tonları tazelik duygusunu arttırır.

Jotun-detaljer-90336ret1

Mavi

Mavi gecenin rengidir. Rahatlatıcıdır ve dünya çapında yapılan araştırmalarda, %60 oranında en sevilen renk mavi çıkmıştır! Mavi bizi rahatlatır, mavinin hakim olduğu ortamlarda daha olumlu düşünürüz. Mavi tonları yatak odaları için idealdir, daha sakin bir ortam yaratır. Doğanın Sadeliği renk koleksiyonumuzdaki “Retro Mavi”, “Bulut Mavisi” veya “Lapis” ile bu sükuneti yakalabilirsiniz. Mavi tonlarını evinizim tüm alanlarınızda kullanabilirsiniz. Ancak, mutfaklarda kullanıldığında, mavi tonlarının iştahı azalttığını unutmayalım.

jotun_lady4_24300ret

Evet, renkler bizi sürekli etkiliyorlar. Renk uzmanlarımız da yeni trendleri ve yeni renkleri belirlerken bu etkiden yola çıkıyor. Çoğumuzun evini bejin, beyazın ve grinin muhteşem tonları süslüyor, ama biraz daha cesur olup yeni renkler kullanmaya ne dersiniz ? 2013’ün kontrastların yılı olduğunu unutmayalım! Sene bitmeden, en azından evinizdeki bir duvarda dilediğiniz atmosferi yaratmak üzere farklı bir rengi kullanabilirsiniz.

Görüşmek üzere!

jotunturkiye

jotunturkiye »

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

Yorumlar

No one has commented on this post yet. Be the first by writing a comment in the box below.

Write a comment

as answer to Vazgeç

Related posts

Sıcak Tonlarla Her Duyguya Erişmek Mümkün!
11.01.2018

Sıcak Tonlarla Her Duyguya Erişmek Mümkün!

Read more 0 comments
Jotun ColourDesign: Eviniz için En Güzel Renk Parmağınızın Ucunda!
18.12.2017

Jotun ColourDesign: Eviniz için En Güzel Renk Parmağınızın Ucunda!

Read more 0 comments
Yılın Pantone Rengini Mekanlarınıza Taşıyın!
11.12.2017

Yılın Pantone Rengini Mekanlarınıza Taşıyın!

Read more 0 comments
Renklerle Büyüyen Çocuklar
06.12.2017

Renklerle Büyüyen Çocuklar

Read more 0 comments
Güzel Evlerin Sırrı: Koyu Renk Duvarlar
01.12.2017

Güzel Evlerin Sırrı: Koyu Renk Duvarlar

Read more 0 comments
Yeni Renkler Yepyeni Bir Ev!
20.11.2017

Yeni Renkler Yepyeni Bir Ev!

Read more 0 comments
Jotun 2018 Global Renk Koleksiyonu: Hayatın Ritmi
11.10.2017

Jotun 2018 Global Renk Koleksiyonu: Hayatın Ritmi

Renkler tarzımızı belirler, hayatımızın akışını şekillendirir. Kullandığımız renkteki en ufak bir farklılık, evimizin tüm havasını değiştirir. Bundan yola çıkarak, kolayca…