DOĞAYA DÖNÜŞÜN RENGİ: TOPRAK TONLARI

DOĞAYA DÖNÜŞÜN RENGİ: TOPRAK TONLARI

Son zamanlarda, dekorasyon trendlerinden bahsederken, bir çok güçlü renkle karşılaşıyoruz. Bunlardan birinin de “terracotta” rengi olduğunu biliyor muydunuz? Aslında “terracotta” rengine adını veren, İtalyanca’da “pişmiş toprak” anlamına gelen kil bazlı mat seramik ürünüdür. Geçmişte, yaygın olarak süs eşyası ve heykel yapımında kullanılan “terracotta”, bugün çeşitli kullanım alanlarıyla evlerimizi de süslüyor. İşte size ilham verebilecek bir kaç “terracotta” tonu önerisi:

Bunlardan en güzeli, Nisan ayındaki Milan Mobilya Fuarı’nda gördüğümüz seramiklerdi..İspanyol tasarımcı Jaime Hayon’un BD Design için özel olarak tasarladığı “Gardenias” serisinin evlere ve bahçelere ne kadar çok yakışacağını tahmin ediyoruz!

Organik şekli, yumuşak toprak tonuyla bütünleşen renk renk çiçekler sizce de çok güzel değil mi ?
Jotun-2771-Terracotta-boyafikirleri

Koyu toprak tonlarından bir örnek: Jotun’un “2771 Rustikk Terracotta” rengiyle boyanmış bir köşe. Saf beyaz “9918 Klassisk Hvit” rengiyle mükemmel bir uyum sağlıyor. Koyu toprak rengini, verdiği hafif egzotik havayla Cezayir halısı tamamlıyor.

Fauteuil_de_Salon_jotun

Dünyaca ünlü tasarım markası Vitra, bu sene renklerle çokça oynamış! 1939 Jean Prouvé tasarımı “Fauteuil de Salon” isimli koltuğu bu sene toprak tonlarıyla yeniden üretti. Biz çok beğendik. Siz ne dersiniz ?

terracota rengi

Özellikle Akdeniz ikliminin hakim olduğu coğrafyalarda en çok kullanılan malzemelerden biri de “terracotta” taşlar. Teraslar için bakımı kolay ve mükemmel bir seçim.

jotun toprak yaz tonları

Başka bir “terracotta” önerisi daha. Yatak odasında sadece bir duvarda kullanılan “2771 Rustikk Terracotta”, bulunduğu ortama sıcaklık ve biraz da oryantal bir hava veriyor. Yetenekli stilist ekibimiz “Kråkvik & D’Orazio” toprak tonlarını, kontrastı olan yeşil tonlarıyla da tamamlanmış. Bu sene iç mekanlarda tamamlayıcı olarak yeşil tonlarına ve bitkilere daha sık rastlıyoruz.

(Styling: Kråkvik & D’Orazio, fotoğraf: Siren Lauvdal.)

POTS-Benjamin-Hubert-Group_Jotun

Tasarımıyla gözümüze çarpan başka bir obje de Benjamin Hubert tasarımı toprak kavanozlar..Bu sene Danimarka’da en çok sevilen tasarımlar arasına girdi.

NaniMarquinajotunblog

Gördüğünüz gibi bu sene bir çok tasarımcının koleksiyonunda toprak tonları hakim. Halılarıyla ünlü İspanyol tasarımcı “Nani Marquina” son koleksiyonunda toprak tonlarına renk vermiş.

Objelerden duvarlara, değdiği her ortama sıcaklık katan “terracotta” rengini kullanmanızı tavsiye ediyoruz! Özellikle koyu toprak tonları, evinize egzotik bir hava ve sıcaklık katacaktır. Ancak duvarlarınızda koyu toprak tonlarını kullanırken, saf beyaz gibi tonlarla bu koyuluğu dengelemeyi unutmayın.

 

jotunturkiye jotunturkiye

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

KÜÇÜK ALANDA BÜYÜK ETKİ

Evimizi güneşli güzel günlere hazırlarken ufak değişiklikler yaparak yenileniyoruz. Dekorasyonda en çok etkiye sahip olan duvarlarımızda ufak bir değişiklik yaparak…

5 ADIMDA BAHARIN ENERJİSİNİ EVİNİZE TAŞIYIN!

Yılın en mis kokulu ayları geldi. Güneş evinizi aydınlatırken yaz hazırlıklarına şimdiden başladığınızı duyar gibiyiz. Baharı en renkli ve enerjik…

IKEA x JOTUN RENK GÜNÜ: YILBAŞI AĞACINIZI RENKLENDİRİN!

Yeni yıl yaklaşırken evlerimiz de renkleniyor. Geride bıraktığımız koca bir seneyi ve yeni yılın heyecanını evimizde yer verdiğimiz birbirinden güzel…

YENİ YEŞİL TONLARIMIZLA TANIŞIN!

Kapak resmi: 7628 Treasure  YEŞİL TONLARI Yeni renk koleksiyonumuz Kimlik’te yepyeni yeşil tonları sizleri bekliyor. 7626 Airy Green, 7627 Refresh, 7628…

2019 RENK KOLEKSİYONU “KİMLİK” | HAM

2019 Renk Koleksiyonumuz “Kimlik”, her biri farklı düşünce ve yaşam tarzlarını temsil eden 3 temadan oluşuyor. “Sakin”, “Rafine” ve  “Ham”…

2019 RENK KOLEKSİYONU “KİMLİK” | RAFİNE

Kapak resmi 7629 Antique Green. 2019 Renk Koleksiyonumuz “Kimlik”, her biri farklı düşünce ve yaşam tarzlarını temsil eden 3 temadan oluşuyor….

Go to top