DOĞAYA DÖNÜŞÜN RENGİ: TOPRAK TONLARI

DOĞAYA DÖNÜŞÜN RENGİ: TOPRAK TONLARI

Son zamanlarda, dekorasyon trendlerinden bahsederken, bir çok güçlü renkle karşılaşıyoruz. Bunlardan birinin de “terracotta” rengi olduğunu biliyor muydunuz? Aslında “terracotta” rengine adını veren, İtalyanca’da “pişmiş toprak” anlamına gelen kil bazlı mat seramik ürünüdür. Geçmişte, yaygın olarak süs eşyası ve heykel yapımında kullanılan “terracotta”, bugün çeşitli kullanım alanlarıyla evlerimizi de süslüyor. İşte size ilham verebilecek bir kaç “terracotta” tonu önerisi:

Bunlardan en güzeli, Nisan ayındaki Milan Mobilya Fuarı’nda gördüğümüz seramiklerdi..İspanyol tasarımcı Jaime Hayon’un BD Design için özel olarak tasarladığı “Gardenias” serisinin evlere ve bahçelere ne kadar çok yakışacağını tahmin ediyoruz!

Organik şekli, yumuşak toprak tonuyla bütünleşen renk renk çiçekler sizce de çok güzel değil mi ?
Jotun-2771-Terracotta-boyafikirleri

Koyu toprak tonlarından bir örnek: Jotun’un “2771 Rustikk Terracotta” rengiyle boyanmış bir köşe. Saf beyaz “9918 Klassisk Hvit” rengiyle mükemmel bir uyum sağlıyor. Koyu toprak rengini, verdiği hafif egzotik havayla Cezayir halısı tamamlıyor.

Fauteuil_de_Salon_jotun

Dünyaca ünlü tasarım markası Vitra, bu sene renklerle çokça oynamış! 1939 Jean Prouvé tasarımı “Fauteuil de Salon” isimli koltuğu bu sene toprak tonlarıyla yeniden üretti. Biz çok beğendik. Siz ne dersiniz ?

terracota rengi

Özellikle Akdeniz ikliminin hakim olduğu coğrafyalarda en çok kullanılan malzemelerden biri de “terracotta” taşlar. Teraslar için bakımı kolay ve mükemmel bir seçim.

jotun toprak yaz tonları

Başka bir “terracotta” önerisi daha. Yatak odasında sadece bir duvarda kullanılan “2771 Rustikk Terracotta”, bulunduğu ortama sıcaklık ve biraz da oryantal bir hava veriyor. Yetenekli stilist ekibimiz “Kråkvik & D’Orazio” toprak tonlarını, kontrastı olan yeşil tonlarıyla da tamamlanmış. Bu sene iç mekanlarda tamamlayıcı olarak yeşil tonlarına ve bitkilere daha sık rastlıyoruz.

(Styling: Kråkvik & D’Orazio, fotoğraf: Siren Lauvdal.)

POTS-Benjamin-Hubert-Group_Jotun

Tasarımıyla gözümüze çarpan başka bir obje de Benjamin Hubert tasarımı toprak kavanozlar..Bu sene Danimarka’da en çok sevilen tasarımlar arasına girdi.

NaniMarquinajotunblog

Gördüğünüz gibi bu sene bir çok tasarımcının koleksiyonunda toprak tonları hakim. Halılarıyla ünlü İspanyol tasarımcı “Nani Marquina” son koleksiyonunda toprak tonlarına renk vermiş.

Objelerden duvarlara, değdiği her ortama sıcaklık katan “terracotta” rengini kullanmanızı tavsiye ediyoruz! Özellikle koyu toprak tonları, evinize egzotik bir hava ve sıcaklık katacaktır. Ancak duvarlarınızda koyu toprak tonlarını kullanırken, saf beyaz gibi tonlarla bu koyuluğu dengelemeyi unutmayın.

 

jotunturkiye jotunturkiye

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

YORUM

Yorum yok

Write comment

Güzel Evlerin Sırrı: Koyu Renk Duvarlar

Duvarları mobilyalarımız için bir fon olarak düşünürüz. Aslında evimizde en çok alan kaplayan yüzeyler duvarlarımız. Bu nedenle, bir fon olmanın…

YENİ RENKLER YEPYENİ BİR EV!

Evimizdeki mobilyalar ve akseusarlarımız kadar seçtiğimiz renkler de tarzımızı yansıtıyor. Özellikle de en geniş alanı kaplayan duvarların rengi evimizdeki bütün…

Hayatin Rİtmİ İle Renk Seçmek Çok Daha Kolay!

Özel olarak tasarladığımız yeni koleksiyonumuz ile artık istediğiniz rengi seçmek ve bu renklerle uyumlu tonları bir araya getirmek çok kolay….

JOTUN 2018 GLOBAL RENK KOLEKSİYONU: HAYATIN RİTMİ

Renkler tarzımızı belirler, hayatımızın akışını şekillendirir. Kullandığımız renkteki en ufak bir farklılık, evimizin tüm havasını değiştirir. Bundan yola çıkarak, kolayca…

BİR EV ÜÇ STİL: EMMA JENSEN İLE 2018 GLOBAL RENK KOLEKSİYONU

Zaman içinde evimizde değişiklik yapmak, yeni bir görünüm yaratmak isteriz. Bunun için eşyalarınızı değiştirmeye ya da evinizi yeniden şekillendirmenize de…

HAYATIN RİTMİ: ŞEHRİN HAREKETİ

BİR EV, ÜÇ STİL Seçtiğiniz renkler ile bir mekanın stilini ve havasını kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Biz de, Oslo’daki bir daireyi yeni renk koleksiyonumuz…

Go to top