TASARIM DOSYASI: İSKANDİNAV TRENDLERİ

TASARIM DOSYASI: İSKANDİNAV TRENDLERİ

“Vackrare Vardagsvara – Günlük hayatımızda daha güzel objelerin kullanımı” – 1919’da İsveç Tasarım Kurulu başkanı Gregor Paulsson, iskandinav tasarımının çıkış noktasını özetlemiş.

 İskandinav dünyasının sade ama bir o kadar rafine ve doğal tasarımları bu anlayışla bugün de gündelik hayatımızı tasarımlarıyla güzelleştiriyor. Bu hafta, sizlerle iki farklı yazı paylaşacağımızı belirtmiştik. Bugünün yazısı “Stockholm Mobilya Fuarı” ve “Stockholm Tasarım Haftası”na dair olacak.

topp_offecct_660x374

Maison&Objet’de olduğu gibi, İskandinav tasarımının olmazsa olmazı, Stockholm’de de doğal dokular ön plandaydı. Normann Copenhagen‘in standı en güzel standlar arasındaydı.

Stockholm-Furniture-Fair-0003

Dengeli & Pastel Geçişler:

Danimarkalı tasarım markası Menu; ahşap, bakır, mermer gibi doğal malzemeleri biraz daha ön plana çıkarmak için,  su yeşili ve gri tonlarının hakim olduğu bir paletle sundu.

BEST STAND 19

Stockholm_Furniture_Fair_10-600x600

Yuvarlak ve sade formlarıyla öne çıkan alman tasarımcı Oliver Schick‘in Gubi için tasarladığı lambalar 60’ların iskandinav akımlarını yansıtıyor. Fonda kullanılan gri-mavi tonları, renkli objeleri sakinliğiyle tamamlıyor.

Stockholm_Furniture_Fair_05-600x600

Koyu Tonlar & Kontrastlar:

Arne Jacobsen‘in ikonik kanepesi “Mayor Sofa” geçtiğimiz sene, pudra pembesi tonlarıyla Maison&Objet’de yer almıştı. Bu sene Stockholm’de limon küfü tonlarında yer aldı! 2014’ün trend renklerinden koyu-mavi yeşil tonlarıyla bir arada çok güzel görünüyor. Yeni renk koleksiyonumuzda da bu tonlarla sıkça karşılaşacaksınız :)

65670d2e8d0311e39ac01281c0ca3a5e_8

Processed with VSCOcamNorveç’ten bir tasarım mağazası, Duvardaki renk, yeni renk koleksiyonumuzdan 5180 Oslo

Tom Dixon’ın Stockholm’deki standında da yine benzer tonlar hakimdi. Maison&Objet notlarında paylaştığımız gibi, pirinç gibi çarpıcı metaller koyu tonlarla tamamlandığında bambaşka bir havaya bürünüyor.

b3a2fcb08ff011e38bb00e3bf384f99a_8

00a19cd890ff11e386020ef894f0130c_8Gubi Design da standında mavi-yeşil tonlarını tercih etti.

Günlük hayatımızı güzelleştirecek tasarım detaylarıyla günümüzün trend renkleri Stockholm’de bir aradaydı! Koyu tonlar veya pastel geçişler…Tercih tamamen size kalmış :)

Görüşmek üzere!

 

jotunturkiye jotunturkiye

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

KÜÇÜK ALANDA BÜYÜK ETKİ

Evimizi güneşli güzel günlere hazırlarken ufak değişiklikler yaparak yenileniyoruz. Dekorasyonda en çok etkiye sahip olan duvarlarımızda ufak bir değişiklik yaparak…

5 ADIMDA BAHARIN ENERJİSİNİ EVİNİZE TAŞIYIN!

Yılın en mis kokulu ayları geldi. Güneş evinizi aydınlatırken yaz hazırlıklarına şimdiden başladığınızı duyar gibiyiz. Baharı en renkli ve enerjik…

IKEA x JOTUN RENK GÜNÜ: YILBAŞI AĞACINIZI RENKLENDİRİN!

Yeni yıl yaklaşırken evlerimiz de renkleniyor. Geride bıraktığımız koca bir seneyi ve yeni yılın heyecanını evimizde yer verdiğimiz birbirinden güzel…

YENİ YEŞİL TONLARIMIZLA TANIŞIN!

Kapak resmi: 7628 Treasure  YEŞİL TONLARI Yeni renk koleksiyonumuz Kimlik’te yepyeni yeşil tonları sizleri bekliyor. 7626 Airy Green, 7627 Refresh, 7628…

2019 RENK KOLEKSİYONU “KİMLİK” | HAM

2019 Renk Koleksiyonumuz “Kimlik”, her biri farklı düşünce ve yaşam tarzlarını temsil eden 3 temadan oluşuyor. “Sakin”, “Rafine” ve  “Ham”…

2019 RENK KOLEKSİYONU “KİMLİK” | RAFİNE

Kapak resmi 7629 Antique Green. 2019 Renk Koleksiyonumuz “Kimlik”, her biri farklı düşünce ve yaşam tarzlarını temsil eden 3 temadan oluşuyor….

Go to top