Tasarım Dosyası: Stockholm Tasarım Haftası 2017

Tasarım Dosyası: Stockholm Tasarım Haftası 2017

İskandinavya’da ve dünyada en çok ilgi gören tasarım etkinliklerinden biri Stockholm Tasarım Haftası ve Stockholm Mobilya Fuarı bu yıl 6-12 Şubat tarihleri arasında gerçekleşti. 700’den fazla sergide tasarım trendleri sunuldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da senenin trendlerini tasarım severler ile buluşturdu. Özellikle pembe, kızıl ve toprak tonlarının ön plana çıktığı etkinlikte, koyu maviler, parlak tasarımlar ve ahşaplar da yılın trendleri arasında gösterildi.

İsveçli tasarım ofisi Note, Stockholm Tasarım Haftası için özel bir restoran hazırladı. The Design Bar adını verdikleri bu restoran, etkinliğin en ilgi çeken sergilerinden birisi oldu. Çoğunlukla mercan ve hafif pembe tonlarından oluşan restoran minimalist İskandinav tasarımları ile birlikte ziyaretçilerin en çok uğradığı noktalardan birisi oldu.

İç mekanlarda artan koyu renk kullanımı ile Stockholm Tasarım Haftası’nda da sıkça karşılaştık. Tasarım dünyasının dikkat çeken birçok ismi ürünlerini koyu renkler ile birlikte sergilemeyi tercih etti. Danimarka’nın en iyi yeni tasarım ofislerinden birisi olarak gösterilen Woud, yeni mobilyalarını sergilemek için 4477 Deco Blue gibi renkler tercih etti.

16585450_1719843298327283_1399452782016069632_n
Renk: 4477 Deco Blue

Finlandiya’daki Aalto Üniversitesi öğrencilerinin sadece metal çubuklar kullanarak tasarladığı 12 farklı sandalye, İskandinav minimalizmini en iyi temsil eden çalışmalardan oldu.

under-bar-himmel-aalto-university-students-design-furniture-chairs-stockholm2017_dezeen_hero
Fotoğraf: Deezen

Yenilikçi tasarımları ile dikkat çeken İsveçli firma Blå Station, istenilen şekilde yeniden tasarlanabilen modüler koltuğu ile Avrupa’nın en seçkin tasarımcılarının juriliğini yaptığı Editor’s Choice ödülünü aldı.

BOB from Blå Station from Blå Station on Vimeo.

İsveç Ulusal Mimari ve Tasarım Merkezi ArkDes, Stockholm Tasarım Haftası’nın en çok ziyaret edilen mekanlarından biri oldu. Renk koleksiyonlarımızda birlikte çalıştığımız stilist ikili Kråkvik/D’Orazio‘nun, İskandinavya’nın en önemli tasarım dergilerinden biri olan Residence ile birlikte hazırladığı Designed to Last sergisi ise, sosyal medyada en çok paylaşılan sergilerinden biri oldu. Sergide ana renkler olarak 2017 renk koleksiyonumuzdan 2992 Delightful Pink ve 1362 Olive Brown kullanıldı.

16585043_1832541033652379_3366496723538018304_n

Pembeler, koyu maviler ve ahşaplar haricinde bir başka dikkat çeken tasarım trendi ise parlak yüzeyli ürünler oldu. İngiliz tasarımcı Tom Dixon‘un yeni prinç aydınlatma ürünleri gibi parlak yüzeyli sade ürünler 2017’de en çok karşılaşacağımız tasarımlar arasında yerini aldı. Her yıl olduğu gibi Tom Dixon tasarımları bu yıl da çok karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

TD_Brand_Nov_2016_0155
Fotoğraf: Tom Dixon

Parlak yüzeyler sadece küçük objeler ile sınırlı kalmadı. Halı tasarımları ile dikkat çeken İsveçli firma Bolon da ürünlerine parlaklık getiren markalardan birisi oldu. Dikkat çekici renkler ile tasarım severlere artık renk seçimlerinde daha cesur olabileceklerini belirten Bolon, alışılmışın dışındaki renklerin kullanımının önemini vurguladı.

Tasarım dünyasının en yeni trendlerini takip etmek için bizi Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden @jotunturkiye olarak takip edebilirsiniz!

Avatar
Avatar

jotunturkiye jotunturkiye

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

Doğru Gri Seçim Rehberi

En çok sorulan renklerimizden olan grilerin farklı tonları arasından en doğru olanı seçmek bazen zor olabiliyor. Koyu gri tonlarından açık…

Go to top