Tasarım Dosyası: Oslo Tasarım Fuarı’ndan 2018 Dekorasyon Trendleri

Tasarım Dosyası: Oslo Tasarım Fuarı’ndan 2018 Dekorasyon Trendleri

Bu yıl “kimlik” teması ile geçtiğimiz hafta gerçekleşen İskandinavya’nın en önemli tasarım etkinliklerinden Oslo Tasarım Fuarı’nda öne çıkan tasarım akımlarını sizler için derledik! Bu yıl Oslo Tasarım Fuarı’ndaki tüm standlar Jotun’un 2018 koleksiyonu ile renklendi. Global renk uzmanımız Lisbeth Larsen de 2018 renkleri üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. Larsen bu yıl tasarım ve dekorasyonda en çok göreceğimi renkleri anlattı. Fuarda bu sıralar çok karşılaştığımız “na-mükemmellik” trendine de yer verildi.

Renklerin Uyumu
Herkes kendi kişiliğine/ kimliğine göre daha rahat hissedebileceği ortamlar mekanlar oluşturmaya çalışıyor. Hayatın Ritmi renk koleksiyonumuzda olduğu gibi özel tasarlanmış renk koleksiyonları sayesinde artık birbirine uyumlu ya da birbiri ile kontrast oluşturan renkleri kolayca bulabiliyoruz. Bu da bizi gönül rahatlığı ile kendi kişisel alanlarımızı yaratmamızı sağlıyor.

Tasarımda Kimlik
Tasarım ve dekorasyon bloglarını yakından takip edenlerin ismini mutlaka hatırlayacağı ve aynı zamanda Oslo Tasarım Fuarı’nın küratörlüğünü üstelenen Kirsten Visdal “kimlik” temasında incelediği dekorasyon akımlarını “androjin, yorumlama, floral ve klorofil” olarak adlandırdığı dört ana başlıkta bize sundu. Bunlardan ilki olan “androjin” başlığını incelediğimizde ise minimal ve fonksiyonel mobilyalar ile aşağıdaki sergi alanında da kullanılan 1434 Elegant gibi daha koyu ve monokrom renk paletlerini gördük.

Renk: 1434 Elegant

Aksesuar ve mobilyalar: MENU

Duvar: 1434 Elegant

Gelenekler ve Zaman
Oslo Tasarım Fuarı’nın bir başka başlığı olan “yorumlama”da ise kültür mirasımızın ve geleneklerimizin bize kazandırdığı ahşap, deri ve yün gibi daha doğal dokular karşımıza çıkıyor. Böylece geçmiş ile bir bağ kurarak bize ilham olmasını sağlayabiliyoruz.

Sandalye: Budal, Renk: 2026 Selbu


Na-Mükemmel Dokunuşlar

Çiçekler dekorasyonun çok önemli bir parçası haline geliyor. Solmuş ya da canlı, kurumuş ya da rengarenk fark etmeksizin floral tasarım akımı artık evlerimize giriyor. Mekanlarımıza farklı izler, renkler, kokular ve hikayeler katıyor. Örneğin aşağıda olduğu gibi kurumuş çiçekler zamanın ruhunu/ akışını temsil ederken duvarlardaki 10965 Hipster Brown hayatımızı yavaşlatarak her anın tadını çıkarmamızı hatırlatıyor.

Renk: 10965 Hipster Brown

Doğanın Dokusu
Oslo Tasarım Fuarı’nın bir başka başlığı olan “klorofil” ise banyolardaki dekorasyonun önemini bir kez daha vurguluyor. Son dönemin tasarım trendlerinden olan banyolarda boya kullanarak daha fazla tasarım alternatifine sahip olabilirsiniz. Banyoda çok alışık olmadığımız yeşil bitki kullanımı ise önümüzdeki dönemin en büyük akımlarından birisi!

Renk: 6352 Evening Green

Yukarıdaki banyoda da kullanılan 6352 Evening Green gibi mavi-yeşil renkler ile banyolarınızda daha doğal ve rahat bir atmosfer oluştururken, yeşil bitkiler ile bu doğallığı destekleyebilirsiniz.

Renk: 5454 Dark Teal

Avatar

jotunturkiye jotunturkiye

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

YILIN PANTONE RENGİNİN ENERJİSİNİ MEKANLARINIZA TAŞIYIN!

Seçimleriyle her sene moda ve tasarım dünyasına yön veren Pantone, bu sene yılın rengi olarak Living Coral’ı seçti! Geçen sene…

Go to top