ÓLAFUR ARNALDS’TAN NORVEÇ MİMARİSİNE, NORDİK SİMİT’TEN HABERLER

ÓLAFUR ARNALDS’TAN NORVEÇ MİMARİSİNE, NORDİK SİMİT’TEN HABERLER

Her ay olduğu gibi bu ay da Nordik Simit‘teki haberlerden bir derleme oluşturuduk. Bu ay sizin için seçtiğimiz haberler arasında Ólafur Arnalds’ın yeni projesi Island Songs’tan, dünyanın en büyük saunasına yine müzik, sinema, mimari gibi birçok farklı konuda haberler var.

İskandinavya’yı; saklı kalmış güzellikleri, müziği, doğası, mimarisi gibi birçok farklı yönü ile tekrar tekrar keşfetmek için Boya Fikirleri üzerindeki diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz! İşte bu ay sizin için derlediklerimiz:

olafur_arnalds_-_island_songs_-_credit_marino_thorlacius_1
Fotoğraf: Marino Thorlacius

Ólafur Arnalds, Island Songs: 7 Hafta, 7 Kasaba, 7 Şarkı, 7 Hikaye

Rahatlıkla günümüzün en iyi sanatçılarından biri diyebileceğimiz Ólafur Arnalds, son projesi Islands Songs’u tamamladı. 7 hafta boyunca, 7 farklı yerde 7 şarkı kaydetmeyi amaçlayan proje, 2016’nın en iyi çalışmaları arasında yerini alacak gibi

 

Gittiği yerlerdeki yerel sanatçılar ile kayıtlarını tamamlayan Ólafur, bu projeyi 7 video dışında ayrıca 32 dakikalık bir albümle de bizler ile paylaştı. Albüm kısa olmasına rağmen, bütün gün sıkılmadan cam kenarında oturup dinlemelik bir albüm. Projede 500 kişilik bir kasabada yaşayan şairden, Olöf Arnalds’ın kardeşi Dagný Arnalds ve Of Monsters and Men’den tanıdığımız Nanna Bryndís gibi yereller bulunurken, evi Reykjavik için ise Olafur ailesi ve arkadaşları ile birlikte çalmış. Bu harika projenin parçalarını ve canlı kayıtlarını dinlemek için www.islandsongs.is adresini ziyaret edebilirsiniz.


marte-antonsen
Fotoğraf: Marte Antonsen

Dünyanın En Büyük Saunası, Agora

Norveç’in Kuzey Kutup Daire’sinde yer alan küçük adası Sandhornøya’da dünyanın en büyük halka açık saunası yer alıyor. Dondurucu soğuğuyla meşhur olan bölgede yapılan bu son gelişme Kuzey Kutbu’yla ilgili imajları değiştirmeye başladı bile.

Agora isimli bu yapı aslında dünyanın ilk Arktik Sanat Festivali olan SALT için inşa edilmiş. Ahşaptan yapılmış piramit şeklindeki yapı 150 kişi ağırlama kapasitesine sahip. Oditoryum tarzındaki mekan amfi tiyatro olarak da kullanılabilme özelliği sayesinde çeşitli performans, konuşma ve kültürel programlara ev sahipliği yapıyor. İçerisinde 100 kişi kapasiteli bir bar bile bulunan Agora aslında katılımcılara bir saunadan çok daha fazlasını sunuyor. Dört büyük ahşap soba sauna için gerekli ısıyı sağlarken cam duvarların sunduğu nefes kesici Arktik Denizi ve dağ manzarası izlemek de bu deneyimi daha da eşsiz bir hale getiriyor.

worlds-largest-sauna-agora-salt-festival-norway-designboom-04
Fotoğraf: Gunnar Holmstad

Geçen yıl taşınabilir bir sanat projesi olarak açılmış olan bu yapıyı yıl sonuna kadar görmeniz mümkün. Yolunuz Norveç’e düştüğünde yapmanız gereken tek şey Oslo, Trondheim veya Tromsø’den uçağa atlayıp en yakın havaalanı olan Bodø’ye varıp kısa bir yolculukla adaya varmak.

SALT ayrıca önümüzdeki yıllarda Grönland, İzlanda, Faroe Adaları gibi dünyanın en kuzeyindeki bölgelerde de çeşitli projelerle ilginç çalışmalar yapmaya devam edecek.


1001_grams_still
Fotoğraf: 1001 Grams

Norveç’ten Film Önerisi: 1001 Grams

Salmer Fra Kjøkkenet hatırlayacağımız adıyla Kitchen Stories ve Eggs filmleriyle tanıdığımız Norveçli yönetmen Bent Hamer’ın son filmi 1001 Grams’ı geçtiğimiz yıl !f İstanbul kapsamında ülkemizde izleme fırsatı bulmuştuk. Yönetmenin “Konuyu daha felsefi bir yere çekecek olursak, kendinize şunu sorabilirsiniz: bir şiir bir kilogramdan daha tam mıdır?” diyerek vurgu yaptığı filmi, diğer filmleri gibi Norveç’te geçiyor. Yönetmen bu defa bireyselliği kara mizah ve absürtlükten arınmış, duygu-mantık çerçevesine daha yakınlaşmış bir şekilde sunuyor.


597079255-e1477563733906-690x324

Video: Pretty Far North

2016’nın bahar aylarında toplanan bir grup arkadaş, Norveç’in kuzeyine, tekne ile kayak yapmaya gittikleri sırada çektikleri bu kısa video, yaklaşık 2 dakika sürdüğü halde bizi etkilemeyi başardı. Ölmeden önce yapılacaklar listemize eklediğimiz “sail to ski“, özellikle Norveç’te yavaş yavaş popüler olan bir aktivite.

Video şimdilik 2 dakika sürüyor olsa da önümüzdeki aylarda bu maceradan daha fazla video yayınlanacak.

Kapak Fotoğrafı: Wungenz/ Foap/ Visit Norway

Avatar
Avatar

Nordik Simit

Go to top