NORDİK SİMİT’TEN HABERLER: İSKANDİNAVYA’DA DOĞA VE TASARIM

NORDİK SİMİT’TEN HABERLER: İSKANDİNAVYA’DA DOĞA VE TASARIM

Hei hei! Çok heyecanlıyız çünkü Nordik Simit olarak artık her ay İskandinavya’dan ve diğer Nordikler’den en ilginç haberleri ve en eğlenceli olayları sizin için derleyip Boya Fikirleri’ne konuk olacağız. Siz de bu heyecanımızın bir parçası olabilirsiniz. İskandinavya’yı; saklı kalmış güzellikleri, müziği, doğası, mimarisi gibi birçok farklı yönü ile tekrar tekrar keşfetmek için Boya Fikirleri üzerindeki yazılarımızı takip etmeyi unutmayın! İşte bu ay sizin için derlediklerimiz:

Norveç, Bisiklet Yollarına 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Neredeyse toplamda 5 milyon kişinin yaşadığı ve yine neredeyse tüm yüzeyinin dağlarla kaplı olduğu Norveç; geçtiğimiz hafta, tüm ülkeyi dolaşacak çift şeritli bisiklet ‘otoyol’ları inşa edeceğini açıkladı. Toplamda 9 büyük şehri dolaşacak olan bu yolların toplam maliyetinin ise 923 milyon Amerikan Doları olması planlanıyor. Büyük şehirlerden, kasabalara oralardan da kırsallara uzanacak yollar sayesinde tüm Norveç’te otomobil kullanımının %20 azalması bekleniyor. Ayrıca Oslo’nun trafiğe kapatılma planı, dünyanın ilk yeşil otoyolu projeleri ile birlikte elektrikli otomobil satış oranının en yüksek olduğu Norveç’te, devlet 2020 yılına kadar fosil yakıt kullanan araçların trafikteki payını azaltmak için elinden geleni yapıyor.

Planın amacı ise Norveç’in gelecekte karbon emisyon oranını tamamen sıfıra indirmek ve vatandaşların daha sağlıklı bir hayat yaşayabilmelerini sağlamak.

norvec bisikletFotoğraf: Mattias Fredriksson – Visit Norway

norvec bisiklet4
Fotoğraf: CH -Visit Norway

İzlanda’da Uçurum Kenarında Bir Ev

izlanda ucurum6Fotoğraf: Alex Hogrefe

The Cliff Retreat”, Batı İzlanda’nın büyüleyici uçurumlarına konumlandırılmış bir ev. Henüz sadece bir tasarımdan ibaret olsa da, mimar Alex Hogrefe’nin bu son projesi şimdiden çok konuşulmaya başlandı.

Fütüristik bir mimariye sahip projede, İzlanda’nın sert yapısı gibi doğanın tüm gücünü, ihtişamını simgelemesi ve İzlanda’nın volkanik yapısını temsil etmesi için bolca taş ve beton kullanılarak keskin hatlar yaratılmış. Vahşi hayatın bir parçası olmak için büyük bir kısmı camlar ile kaplı bu evde yaşamayı hayal ettiğinizde duyduğunuz ise sadece rüzgar ve dalgaların rahatlatan sesi oluyor.

Reykjavik DesignMarch’tan Notlar

aynalarFotoğraf: Marta Káradóttir/ Kristjana Kristjánsson

Reykjavik‘te bu sene sekizincisi düzenlenen DesignMarch etkinliği artık İzlanda‘nın en önemli lokal etkinliklerinden birisi haline geldi. Grapevine Tasarım Ödülleri ile başlayan tasarım etkinlikleri, DesignMarch ile tüm şehre yayılmış oldu. Bu sene özellikle inovatif ve çok daha ilgi çekici olacağı söylenen DesignMarch, herkesin tahmin ettiği gibi beklentileri oldukça karşıladı. Tüm Reykjavik bölgesinde tasarımcılar tarafından düzenlenen 100’den fazla etkinlik ile birbirinden farklı tasarım, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Biz de İzlanda’nın en büyük kapalı etkinlik mekanı olan Harpa’da başlayan ve tüm Reykjavik sokaklarına yayılan DesignMarch’ın öne çıkanlarını NordicStyleMag yazarlarından Marta Káradóttir ve Kristjana Kristjánsson katkıları ile bir araya getirdik. DesingMarch hakkında daha detaylı bilgi almak için NordicStlyeMag derlemelerine göz atmayı unutmayın!

İlk günün en öne çıkan 1+1+1 sergisi, üç farklı Nordik ülkeden tasarımcıların bir araya gelmesi ile oluşuyor. İzlanda‘dan Hugdetta, İsveç‘ten Petra Lilja ve Finlandiya‘dan Aalto+Aalto’nun katılımıyla oluşan 1+1+1‘in amacı istenen objeleri kendilerince tasarlayıp, daha sonra tasarlanan objeleri üçe bölerek, tüm kombinasyonlarla parçaları birleştirmek. Örneğin üç tasarımcıdan da ayna tasarlanması isteniyor, daha sonra tasarlanan bu aynalar üçer parçaya bölünerek, bölünmüş parçalar bir diğer ayna parçaları ile farklı şekillerde birleştiriliyor.

3 aynaFotoğraf: Marta Káradóttir/ Kristjana Kristjánsson

İkinci gün açılış seremonisinin düzenlendiği Reykjavik Sanat Müzesi‘ni dolduran kalabalık, DesignMarch için özel olarak üretilen meyve biralarını tadarken, İzlanda‘nın nefes kesen doğasından esinlenerek tasarlanan ve bir kez daha ziyaretçilere ilham kaynağı olan özel tasarımları görme şansı elde etti.

dogg

Fotoğraf: Marta Káradóttir/ Kristjana Kristjánsson – dögg

İzlanda’nın en ünlü tasarım ve kıyafet markalarından biri olan Farmers Market, 2005 yılında genç bir çift tarafından kurulduğu günden beri ülkenin en önemli markalarından birisi haline gelmiş. Bu nedenle diğer tüm İzlandik markalar gibi, Farmers Market de DesignMarch için özel olarak hazırlanmış. 2016 koleksiyonlarından parçalar tanıtan Farmers Market, amiral mağazasında düzenlediği etkinliklerle birlikte DesignMarch‘a en iyi hazırlanmış markalardan birisi oldu.

Ayrıca DesignMarch’ın Reykjavik üzerindeki etkilerini gösteren fotoğraf serisini aşağıda bulabilirsiniz:

farmers market

Fotoğraf: Marta Káradóttir/ Kristjana Kristjánsson

farmers market2

Fotoğraf: Marta Káradóttir/ Kristjana Kristjánsson

farmers market3

Fotoğraf: Marta Káradóttir/ Kristjana Kristjánsson

halo

Fotoğraf: Marta Káradóttir/ Kristjana Kristjánsson

 

Avatar
Avatar

Nordik Simit

Go to top