NORDİK SİMİT: MÜZİK VE MİMARİ İLE VİKİNGLERDEN GÜNÜMÜZE

NORDİK SİMİT: MÜZİK VE MİMARİ İLE VİKİNGLERDEN GÜNÜMÜZE

Havaların ısınması ile baharın hayatın her alanında hissedilmesini sağlayan Nisan ayı, İskandinavya için tam anlamı ile yaza hazırlık dönemi gibi geçti. Festivaller için hazırlıklar tamamlandı, gruplar tüm yaz dinleyeceğimiz çok güzel albümler yayınladılar, tatil dönemleri için keşfedilmeyi bekleyen yeni rotalar hazırlandı.. Hal böyle olunca bu ay Nordik Simit’te de en çok okunan haberler de genelde daha çok turistik yazılar oldu. İşte bu ay sizin için blogumuzdan derlediklerimiz…

Norveç’in En Güzel Otellerinden Birisi; Juvet

JuvetFotoğraf: Knut Bry

Norveççe‘de “geçit” anlamına gelen isme sahip bu otel, aslında insanlara normal odalarda yatak sağlamak dışında doğanın ortasında, doğa ile bir bütün halinde konaklama sunuyor.

Batı Norveç’te eski çiftlik evlerini restore edip, bu 7 minimal kabini tasarlayan tasarım firması Jenson & Skodvin, projeyi açıklarken “nefes kesen güzellikteki doğanın bir parçası olmayı ve ona en az müdahele ederek bütünleşmeyi istedik” fikrinden yola çıkarak tasarımı hazırladıklarını söylüyor.

JuvetFotoğraf: Tina Stafrèn/ Visit Norway

Juvet Ayrıca Juvet Landscape Hotel, bu yıl Oscar ödülü kazanan Ex-Machina adlı filmin de çekim noktalarından birisi olmuş. Fotoğraf: Knut Bry

Vikingler’in Orta Çağ Kiliseleri

Borgund 1Fotoğraf: Øyvind Heen/ Visit Norway

Vikingler‘in meşhur ahşap kiliseleri ihtişamlı yapıları ile görenleri kendine her zaman hayran etmeyi başarıyor. Hiçbir çivi ya da yapıştırıcı kullanılmadan, iç içe geçmeli tahtalar ile inşa edilen bu kiliselerin çoğunun yaşı ise 1000 yıldan fazla. Ahşap gemi ustalıkları ile ünlü Vikingler‘in kiliseleri de en az gemileri kadar etkileyici.

Hristiyan motiflerini, pagan Nordik ejderhaları ile sentezleyen ve Norveç’te başlayan bu ahşap kilise modeli daha sonra tüm Avrupa’ya yayılmış fakat günümüze sadece 28 tane kalmış ve hepsi ata toprakları; Norveç’te.

HeddalHeddal kilisesi, bugün bu kiliselerin ayakta olan en büyük örneği ve tarihi 1034 yılına kadar dayanıyor. Fotoğraf: Johan Berge/ Visit Norway

BorgundFotoğraf: Øyvind Heen/ Visit Norway

Norveç’te Geçmişten Gelen Bir Akım; Kayıkevleri

5
Fotoğraf: Mattias Josefsson

Norveç‘in batısında, küçük bir köy olan Vikebygd‘da eskiden kayıkları saklamak için kullanılan bu geleneksel kayık evleri, artık halkın hafta sonunu geçirdiği ya da yalnız kalmak istediğinde gittiği küçük hobi evlerine dönüşmüş; fakat yapısal olarak değişikliğe gidilmemişti. Bunu fark eden Norveçli tasarım firmaları Koreo ve Kolab, insanların kendilerine vakit ayırdıkları bu kayık evlerine daha fazla özen göstermek istemiş.

3Fotoğraf: Mattias Josefsson

40 metrekarelik bu kayık evine kış bahçesi, teras, şömine, mutfak gibi sıcak detaylar ekleyen tasarımcılar, mimari olarak da tamamen eski geleneksel tasarımı, günümüz çağdaş mimarisine çok güzel uydurmuş.

2Fotoğraf: Mattias Josefsson

İzlanda’da 1 Milyon Dolarlık Festival Bileti

1Fotoğraf: secretsolstice.com

İçeriği ile her yıl çokça konuşulan Secret Solstice Müzik Festivali, bu sene de 1,000,000$ ederindeki festival paketini açıkladı. İzlanda‘nın en özel mekanlarında, güneşin batmadığı tarihlerde gerçekleşen Secret Solstice’in bu seneki 1,000,000 dolarlık paket dahilinde ise aşağıdakiler gibi çok özel ayrıcalıklar ve daha fazlası var.

– 6 kişilik özel jet
– 120 yıllık bir lagünde gizli partiye giriş (lagüne helikopter ile gidiş)
– Dünyada ilk defa yapılacak olan volkan içindeki konsere giriş
– Buzul mağaralarındaki etkinliklere giriş
– Kaldığınız yere göre kişiye özel balina/ yunus izleme turları
– İzlandik lavdan yapılmış çerçevelenmiş bilet

Ayrıca festival line-up’ında ise Radiohead, Of Monsters and MenDie Antwoord dahil birçok güzel isim var.

*Kapak fotoğrafı: Øyvind Heen – Visit Norway

Avatar
Avatar

Nordik Simit

Go to top