NORDİK SİMİT: İSKANDİNAVYA’DAN BU AYIN EN ÇOK OKUNAN YAZILARI

NORDİK SİMİT:  İSKANDİNAVYA’DAN BU AYIN EN ÇOK OKUNAN YAZILARI

Her ay olduğu gibi bu ay da Nordik Simit‘teki haberlerden bir derleme oluşturuduk. Bu ay sizler için özellikle müzik, mimari ve mitoloji yazılarını öne çıkararak, İskandinavya ve Kuzey kültürünü farklı yönleriyle de keşfetmenizi istedik.

İskandinavya’yı; saklı kalmış güzellikleri, müziği, doğası, mimarisi gibi birçok farklı yönleriyle keşfetmek için Boya Fikirleri üzerindeki diğer yazılarımıza buradan göz atabilirsiniz! İşte bu ay sizin için derlediklerimiz:

*Kapak fotoğrafı: Samuel Taipale/ Visit Norway

İzlanda’da Alışılmışın Dışında Bir Ev

78dbea57_original
Fotoğraf: Palmi/ AirBnb

İzlanda‘nın ünlü Golden Circle Route’un ortasında, Reykjavik‘ten yaklaşık bir buçuk saatlik uzaklıkta bulunan Pyramid Cottage House, alışılmışın dışında bir tatil evi oluşuyla dikkatleri üzerine çekiyor. Bir proje olarak tasarlanan bu küçük ev, tek katlı giriş holü ile bağlı iki piramit şeklinde yapıdan oluşuyor.

Sahiplerin açıklamasına göre, mülk, İzlanda peyzajını yansıtan ve eski lav alanındaki yosun ve ağaçların küçük bitki örtüsünü tamamlamak üzere inşa edilmiş. Yapılardan birinde mutfak, koltuk ve yemek masasını birleştiren açık plan bir oturma odası bulunuyor. Üçgen şeklindeki pencereler içeriye doğal ışığın girmesine olanak sağlıyor ve bu da iç mekanlara ilginç bir 3D efekt veriyor.

323809_5_800 (1)
Fotoğraf: Palmi/ AirBnb

İkinci piramit ise ilk katta tasarlanmış olan üç küçük yatak odasıyla uyku alanlarına ev sahipliği yapıyor. Merdivene tırmanıp camın içine yerleştirilen yapının tepesine ulaştığınızda çevrenin ve Kuzey Işıkları’nın panoramik manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Minimalist mobilyalara sahip olan sevimli ahşap teras da sizi İzlanda’daki serin yaz sabahlarına şahit olmaya davet ediyor.

Bu olağanüstü orijinal yazlık tasarımı, çevredeki manzaradan da faydalanarak sınırlı alanın mükemmel bir şekilde kullanılmasını sağlıyor.


Nordik Mitolojisine Giriş: Asgard, Valhalla ve Odin Nedir?

gate_to_valhalla_by_leifheanzo-d9y1ei5
Çizim: Leifheanzo

Asgard, Nordik mitoloji hikayekerinde tanrıların diyarına verilen isimdir. Buraya ulaşmak için gökkuşağı köprüsü Bifröst‘u geçmek gerekir. Asgard tanrıların evi olan altın ve gümüş saraylardan oluşur ama bunların içinde en güzel olanı Valhalla‘dır. Odin burada tahtına oturur, bütün gökyüzünü ve yeryüzünü görür. Omuzlarında iki kuzgunu, Hugin ve Munin vardır. Bu kuzgunlar her gün bütün bir dünyayı dolaşırlar ve döndükleri zaman gördüklerini ve duyduklarını Odin‘e anlatırlar. Ayak ucundaysa Odin‘in iki tane kurdu vardır, Geri ve Fleki. Odin onlara önüne yığılmış olan bütün etleri verir, çünkü kendisinin yemek yemeye ihtiyacı yoktur. Mjöð (balın fermente olmasıyla elde edilen antik bir içki) onun hem susuzluğunu hem de açlığını giderir.

Odin, Runik harfleri bulup Norn‘larına (Kader dağıtan tanrıçalarına) kaderin rünlerini metal bir kalkan üzerine kazımalarını söylemiştir. Odin ismi Anglo-Sakson dilinde, yani eski İngilizce’de, Wōden olarak telaffuz edilir. Bu telaffuzdan da haftanın üçüncü günü Wednesday (Çarşamba) gelir.

Odin çoğu zaman Alföðr (Allfather– Her şeyin babası) olarak da isimlendirilir. Büyük bir çoğunluk tarafından Allfather, Odin olarak kabul edilir fakat bu isim bazen İskandinavların Odin‘den üstün, kimse tarafından yaratılmamış ve sonsuz bir tanrıya daha inandıklarını gösteren şekillerde de kullanılır.


Aurora’dan Massive Attack Coverı: “Teardrop”

All_My_
Fotoğraf: All My Demons Greeting Me as a Friend albüm kapağı

Norveç’in en genç ve en tanınan yeteneklerinden Aurora‘yı ilk hasatlarından beri merceğimiz altına almıştık. Her işini yakından takip ettiğimiz genç yetenek, daha önce Oasis’in “Half the World Away” parçasını coverlamıştı. O zamandan beri de Aurora’nın hayran kitlesi büyük bir ivmeyle genişliyor. Electro-pop, indie-pop tarzında müzik yapan Norveçli müzisyen ülkesinin Grammy, Spellemann, Ödüllerinde 2015’in en iyi çıkış yapan ismi seçildi. Ününe ün katan Aurora, bu sefer de İngiltere’nin en kült gruplarından Massive Attack‘ın herkesçe sevilen parçası “Teardrop”ı coverladı. Eminiz ki, Aurora 2017’de yeni parçalarıyla kulaklarımızın pasını silecek.

Kuzey Norveç’in Caz Seslerini Dünyaya Arne Torvik

Ane Aspen

Fotoğraf: Ane Aspen

Molde‘nin küçük bir kasabasında yaşayan Arne Torvik, Kuzey Norveç‘ten ilham alarak yaptığı bestelerini, Batı cazı ile birleştirerek Northwestern Sounds adını verdiği albümünü geçtiğimiz yıl yayınladı. Albümdeki parçaların ana amacı Molde ve çevresinin doğasını, ona hissettirdiklerini Norveç’e ait olmayan sesler ile yeniden keşfedebilmek.

Molde, uluslararası caz festivali ile ünlü bir şehir. Bizim de çok sevdiğimiz Daniel Herskedal da Moldeli. Kasaba böyle caz ile dolu olunca, oradan çıkan sanatçıların da çok başarılı olmasına şaşmamak gerek. Arne de Molde’de büyümeyi, caz ile büyümek olarak tanımlıyor.

Avatar
Avatar

Nordik Simit

Go to top