NORDİK SİMİT’TEN HABERLER: İSKANDİNAV DOĞASININ GÜNLÜK HAYATA YANSIMALARI

NORDİK SİMİT’TEN HABERLER: İSKANDİNAV DOĞASININ GÜNLÜK HAYATA YANSIMALARI

Her ay olduğu gibi bu ay da Nordik Simit‘te en çok ilgi gören haberleri sizin için bir araya getirdik. Bu derlememizde de bolca Norveç ve İskandinavya doğasına yer verirken, doğa ile bütünleşen Norveç sanatı ve mitolojisinden de haberler ekledik.  İskandinavya’yı; saklı kalmış güzellikleri, müziği, doğası, mimarisi gibi birçok farklı yönü ile tekrar tekrar keşfetmek için Boya Fikirleri üzerindeki diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz! İşte bu ay sizin için derlediklerimiz:

Norveç, Ormanları Tahrip Etmeyi Yasaklayan İlk Ülke Oldu

Meclisten geçen bir yasa ile Norveç, ormanları tahrip etmeyi yasaklayan ilk ülke oldu. Yasaya göre üretiminde ormanları yok eden hiçbir ürün Norveç’te kullanılamayacak, bu ürünlerin satışı durdurulacak. Regnskogfondet’in (Yağmur Ormanları Vakfı) ve bu projenin başkanı olan Nils Hermann Ranum, yasa hakkında yağmur ormanlarını korumanın tüm dünyaya örnek olmak adına da çok önemli bir adım olduğunu söylüyor.

Nature-in-Aure-092011-99-0192_1500

Fotoğraf: CH – Visit Norway

Dünyadaki canlı çeşitliliğini korumak için farklı ülkelere maddi ve lojistik destek sağlayan Norveç, bu yasa doğrultusunda ormanları tahrip eden 11 farklı şirkete yatırım yapmayı bıraktı. Geçtiğimiz 8 yıl içerisinde Brezilya’ya yağmur ormanlarını koruması için 1 milyar dolara yakın destek sağlayan Norveç, bu yasa haricinde Guyana da benzer bir biçimde ormanlarını koruması için destek verecek.

Norveç, Güney Amerika’nın haricinde Afrika’da da orman kesimlerini durdurmak için harekete geçen ilk ülke oldu. Proje dahilinde 2020’ye kadar özellikle Batı Afrika’da orman kesimlerinin durdurulması planlanıyor.

Biking-Klovstien-Path-062014-99-0074_1500

Fotoğraf: Mattias Fredriksson Photography AB – Visit Norway

Norveç’te Doğa Binaların İçine Kadar Girdi

Bu çalışma aslında 2014 yılına ait olsa da son haftalarda tekrar karşımıza çıkmaya başladı. Norveçli sanatçı Per Kristian Nygård, “Not Red But Green” adını verdiği 2014 tarihli çalışması ile Norveç‘in yemyeşil doğasını Oslo‘daki bu sergi salonuna doldurmuş. Nygård‘un bu projesi ile ziyaretçilere, her yöne yayılan ve içerisi ile dışarıyı birbirine karıştıran görüntüsü ile doğanın insan tarafından tamamen ticari bir ürün olarak tüketilmesini sorgutlatmayı amaçlamış.

per-kristian-nygard-not-red-but-green-noplace-3

Fotoğraf: Jason Olav Benjamin Havneraas

İşi Gücü Bırakıp Köpeği İle Dağ Taş Gezen Norveçli

Henrik Vikse 28 yaşında bir inşaat sektörü çalışanıyken, en sevdiği hobisi olan köpeği ile doğa yürüyüşleri yapmak için vakit bulamadığını fark edince çözümü işini bırakmakta buldu. Bu konu hakkında birçok röportaj veren Henriki 10 yıldır benzer işlerde severek çalıştığını ve işten sadece bu gezi için ayrıldığından bahsetti.

11909169_1637497053130766_2053765953_n-e1443118440574

Fotoğraf: Henrik Vikse

İşini bırakıp bu harika geziyi düzenledikten sonra da bol bol bu tür aktivitelere daha fazla vakit ayırabilmek için kendi işini kurdu. Eğer işler planladığı gibi giderse 2 haftada bir köpeği ile bu tür gezilere gidebilecek. Eğer köpeği ile birlikte yaşadığı maceralerı takip etmek isterseniz Henrik’in Instagram hesabına göz atabilirsiniz.

11351668_531528137010352_1159808269_n-e1443117844103

Fotoğraf: Henrik Vikse

Norveç’ten Kısa Film Önerisi: North of the Sun

Inge Wegge (25) ve Jørn Ranum (22) adlı iki Norveçli genç, 9 ay boyunca dış dünyadan soyutlanmış bir arktik adada hayatta kalmaya çalışırlar. Sert hava koşullarında, atık maddelerden kendi kabinlerini yaparlar. Denizden topladıkları plastik şişelerle kabinin yalıtımını sağlamaya çalışırlar. Yanlarına sadece sörf tahtalarını alıp kendilerini maceralara motive eden bu iki genç, ayrıca Kuzey Norveç‘te yaşadıkları bu macerayı filmler. Birçok uluslararası festivalde ‘belgesel’ kategorisinde ödül alan bu film, 9 ay boyunca doğanın içinde hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

nord-690x388

Kapak Fotoğrafı: Terje Rakke/ Nordic Life – Visit Norway

 

Avatar
Avatar

Nordik Simit

Go to top