MİNİMALİZMİ EVLERİNİZE TAŞIYIN

MİNİMALİZMİ EVLERİNİZE TAŞIYIN

 

Farklı aksesuarlar, mobilyalar kullanarak değişik dekorasyon akımlarını evlerimizde uygulamaktan çok hoşlansak da bazen yoğun hayatımızı evlerimizde daha sakin bir yaşama dönüştürmek isteyebiliyoruz. Az ama öz kuralını benimseyen fonksiyonel ve estetik tasarım anlayışı olan Minimalizm, bize hem kullanışlı bir ortam sağlıyor ham de gereksiz detaylardan arınmış bir ortam oluşturarak bizi dinlendiriyor.

Minimalizm kimilerine göre tazelenmek ve rahatlamak için ihtiyacımız olan en önemli akımlardan birisi. Yoğun ve hızlı yaşamlarımız içinde hayatımızı yavaşlatmamızı sağlıyor. Özellikle son yıllarda tüm sanatsal alanlarda bu akımın ne kadar etkili olduğunu görüyoruz. Evlerimize astığımız tablolar artık daha sade, dinlediğimiz şarkılar daha sakinleştirici… Peki bu rahatlatıcı sadeliği, minimalizm ile tüm eve yaymaya ne dersiniz?

Daha sade, kişisel ve rahatlatıcı mekanlar yaratmak için aşağıdaki önerilerimizi takip edebilirsiniz;

jotun_LADY_Balance_7163_MINTYBREEZE_4

Renk: 1928 Summer Snow

Temiz bir alan yaratın
Minimalizmin çıkış noktası olarak “az ama öz” tanımını kullanmıştık. Bu nedenle eğer sade bir dekorasyon istiyorsanız gereksiz her parçayı mekanınızdan çıkartmalısınız. Eğer mekan gözünüze çok boş gözüküyorsa bu boşluğu duvarlarda her zaman farklı renkler kullanarak ya da eşyaların yerlerini değiştirerek çözümler üretebilirsiniz.

13398742_123147488086341_1041964467_n

Ön Duvar: 5180 Oslo Arka Duvar: 7236 Jazz White

Dekorasyonunuza mobilyalardan başlayın

Eğer mekanınızı minimalist bir şekilde dekore etmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli unsur; tüm mekanın uyumlu bir biçimde tasarlanmasıdır. Uyumu yakalamanın en kolay yolu ise mobilyalarınızı seçtikten sonra onlara uyacak renkleri seçmektir. Böylece sınırsız seçeneğe sahip renk kartelaları içerisinde mobilyalarınıza uyan renkleri seçmek daha kolay olacaktır.

jotun_LADY_10580_SoftSk

Renk: 10580 Soft Skin

Renk paletleri oluşturun
Tüm mobilyaların ve duvarların beyaz olduğunu düşünün. Beyaz kulağa çok sade bir renk olarak gözükse de birçok insan farklı renkleri bir arada gördüğünde daha rahat hisseder. Aynı durum diğer renklerin tek başına kullanımında da için de geçerli. Mobilyalarınız ile uyumlu olan bir rengi seçtikten sonra, bu renge uyacak farklı renklerden oluşan bir palet oluşturun. Böylece duvarlarınızda farklı renkleri uyum içinde uygulayabilir, mekanlarınızı daha kişisel hale getirebilirsiniz.

Presentation1-1-e1471940981750

Jotun new2 125978jretm_ny (Kopyala)

Mavi: 4710 Sakin Mavi Beyaz: 1622 Akis

Sadeliği sadece açık tonlarda aramayın

Sadelik denince belki de aklınıza hep beyaz tonları ve açık renkler gelse de, aslında dekorasyonunuza uyacak çok geniş renk seçenekleri var. Açık renklerin aksine, 1434 Elegant  gibi koyu renkler ile ya da 4477 Deco Blue gibi sofistike bir mavi ile de minimalist dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Burada da dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, seçtiğiniz koyu rengin, odanın geri kalanına uyumlu olması. Bu uyumu sağlamak için bir önceki önerimizde bahsettiğimiz gibi oluşturduğunuz renk paletlerini kullanabilirsiniz.

lady-4477-deco-blue_pure-colorjotun_LADY_Balance_1434-ELEGANT_1624-LETTHET_2

       Renk: 4477 Deco Blue                        Siyah: 1434 Elegant Beyaz: 1624 Skylight

Renkler kadar ürün seçimi de önemli

Zevkinize en uygun mobilyalar, en güzel renkler ile dekorasyonunuzu tamamladınız. Fakat evinize giren ışık miktarı gibi farklı faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız. Minimal bir tasarımlarınız için iki ürün önerimiz var. Fenomastic Güzel Evim Zengin Mat ile renkler duvarlarda tamamiyle mat görünüyor. Evinizdeki aydınlatma ya da gün ışığı duvarınıza yansıdığında renk parlamıyor. Böylece seçtiğiniz renk çok daha güzel ve net gözüküyor. Fenomastic Güzel Evim Saf İpek ise ipek mat olarak adlandırılan bir parlaklığa sahip. Duvarlarınızın çok daha pürüzsüz ve yumuşak görünmesini sağlıyor. Evimizde plastik bir görüntü oluşmasını istemeyiz. Fenomastic Güzel Evim Saf İpek de böyle bir görünüm yerine çok daha doğal bir doku oluşturuyor.

Jotun_Guzel_Evim_banner2Jotun_Guzel_Evim_banner

jotun_LADY_Balance_6325_BAL

Renk: 6325 Balanse

Küçük aksesuarlar ile ortamı renklendirin
Mekanınızı olabildiğince sade dekore ettiniz, kullandığınız tüm renkler birbiri ile uyum içinde… Fakat bu uyumu ve sadeliği ön plana çıkartacak farklılıklar gerekebilir. Bunun için küçük bir detay eklemek yeterli olacaktır. Dekorasyonunuza karşıt bir renkte vazo, duvarınızda bir tablo, klasik bir aksesuar ya da çok renkli bir obje kullanarak tüm mekandaki uyumu ön plana çıkarabilirsiniz.

LADY-Soft-Mint-hall-Fjeldborg_6nytt-kontor-med-jotun-lady-st-pauls-blue_forside

    Renk: 7555 Soft Mint                            Renk: 5030 St.Pauls Blue

Trendlerden yola çıkarak hazırladığımız renk koleksiyonlarımızdaki renklere ve daha fazlasına Jotun mağazalarımızdan ulaşabilirsiniz.

Kapak görseli: 1624 Skylight

 

jotunturkiye jotunturkiye

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

IKEA x JOTUN RENK GÜNÜ: YILBAŞI AĞACINIZI RENKLENDİRİN!

Yeni yıl yaklaşırken evlerimiz de renkleniyor. Geride bıraktığımız koca bir seneyi ve yeni yılın heyecanını evimizde yer verdiğimiz birbirinden güzel…

YENİ YEŞİL TONLARIMIZLA TANIŞIN!

Kapak resmi: 7628 Treasure  YEŞİL TONLARI Yeni renk koleksiyonumuz Kimlik’te yepyeni yeşil tonları sizleri bekliyor. 7626 Airy Green, 7627 Refresh, 7628…

2019 RENK KOLEKSİYONU “KİMLİK” | HAM

2019 Renk Koleksiyonumuz “Kimlik”, her biri farklı düşünce ve yaşam tarzlarını temsil eden 3 temadan oluşuyor. “Sakin”, “Rafine” ve  “Ham”…

2019 RENK KOLEKSİYONU “KİMLİK” | RAFİNE

Kapak resmi 7629 Antique Green. 2019 Renk Koleksiyonumuz “Kimlik”, her biri farklı düşünce ve yaşam tarzlarını temsil eden 3 temadan oluşuyor….

JOTUN 2019 GLOBAL RENK KOLEKSİYONU: KİMLİK

Kapak resmi: JOTUN 12083 Devine Renklerle kişiliğimizi yansıtırız. Kişisel hikayelerimiz; renkler sayesinde mekanlarda hayat bulur. Bundan yola çıkarak, kolayca renk…

HAYALİNİZDEKİ OFİSİ EVİNİZDE YARATIN!

Evimiz işten sonra gelip dinlendiğimiz, günün yorgunluğunu attığımız bir mekan olsa da; bazılarımız için aynı zamanda iş yeri olarak da…

Go to top