Tasarım Dosyası: Maison & Objet Paris 2017

Tasarım Dosyası: Maison & Objet Paris 2017

Her yıl olduğu gibi yine Ocak ve Şubat ayları tasarım dünyasının en önemli etkinliklerinden “Maison & Objet Paris” ve “Stockholm Mobilya Fuarı – Stockholm Tasarım Haftası”‘na ev sahipliği yapıyor. Yılın öne çıkacak tasarımları, renk ve dokularının habercisi bu iki etkinliği sizler için inceleyeceğiz. 6 – 12 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek “Stockholm Mobilya Fuarı – Stockholm Tasarım Haftası”nı heyecanla bekliyoruz. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Maison & Objet Paris 2017 notlarımızı ise bu haftaki yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

la chanceMaison&Objet Paris 2017’de Fransız tasarım markası La Chance, hem bizim hem de tüm tasarım dünyasının beğenisini topladı. (Fotoğraf: Dezeen)

Modern Tasarımlar Canlı Renklerle Buluşuyor

Bu yıl, modern ve sade tasarımlar canlı ve enerjik renklerle karşımıza çıkıyor. Dijital dünyanın da etkisinde kalan bu tasarım anlayışı farklı doku ve desenlerle birçok rengi bir araya getiriyor. Bu da hareketli şehirlerin enerjik dünyasını mekanlara taşıyor. Ünlü mimarlık ve tasarım blogu Dezeen’in tasarım haftası boyunca öne çıkardığı Fransız tasarım markalarından La Chance, bu anlayışı tasarımlarına yansıtan en dikkat çekici markalardan biriydi. Yine ahşap, canlı renkler ve farklı dokuları kullanmasıyla bilinen Fransız tasarım markası Colonel de  Masion & Objet Paris 2017’de lansmanını gerçekleştirdiği yeni koleksiyonuyla en beğendiğimiz markalar arasında yerini aldı.

colonelModern şehirlerin dokusunu ve renkli dünyasını siz de evinize taşımak isterseniz Şehir Hayatı renk paletimize göz atmanızı öneririz. Dünyanın farklı yerlerinden aldığınız modern tasarımlarla çok yakışacak renkleri Şehir Hayatı paletimizde bulabilirsiniz. Colonel gibi siz de duvarda tatlı pembe tonlarını tercih etmek isterseniz 2782 Deco Pink rengimizi denemenizi öneririz.  (Fotoğraf: Dezeen)

Nordik Tasarımlar & Kuzeyin Renkleri

Nordik tasarımlar tüm dünyada hızla yayılmaya ve beğeni toplamaya devam ediyor. Kendine has tasarım anlayışıyla Nordik ülkeler uzun yıllardır tasarımcıların merceği altındayken son yıllarda sadelik, işlevsellik ve estetiği bir araya getiren İskandinav tasarımlarına daha sık rastlıyoruz. En sevdiğimiz tasarım markaları arasında yer alan ve koleksiyon çekimlerimizde birlikte çalışmaktan büyük zevk aldığımız Danimarkalı Ferm Living, yeni koleksiyonuyla Maison & Objet Paris’in en dikkat çeken markaları arasında yer aldı. Scenes of Splendour koleksiyonuyla geleneksel dokulara da yer veren Ferm Living, farklı doku ve desenleri hem canlı hem de pastel tonlarla bir araya getirmeyi tercih etmiş.

ferm living

Ferm Living, canlı tonlarda ve değişik desenlerdeki yastıklarını düz ve sakin tonlardaki yüzeylerde sergilemeyi tercih etti. Siz de evinizde benzer bir görünüm için duvarlarınızda 5030 St Pauls Blue ve 1145 Band Stone gibi renklerimize yer verebilirsiniz. (Fotoğraf: Dezeen)

Tasarımları Etkileyen Seyahatler

Gezdiğimiz yerler yalnızca birer güzel anı olmanın ötesine geçerek bizi besliyor. Seyahatimizden bize kalanlar evlerimizde hayat bulurken yeni tasarımlar da seyahat hikayelerinden esinleniyor. 2017 renk koleksiyonumuz Eve Dönüş‘ün ilham kaynağı olan seyahat hikayeleri tüm dünyada tasarımcıların çalışmalarında da hayat buluyor. Tasarımcı Marcantonio Raimondi Malerba da Maison & Objet Paris’de sergilediği Luminarie koleksiyonunu hazırlarken bir seyahatinden ilham aldığını dile getiriyor. Güney İtalya’da yer alan Salento’ya yaptığı bir seyahatte, halkın şehri ahşap malzemeler ve ışıklarla süslemesinden çok etkilenen Malerba tasarımıyla bu dünyayı yansıtıyor. Bir çocuğun çizgileri gibi düzensiz hatlara sahip Luminarie koleksiyonu tıpkı Salento gibi ışıl ışıl!

domus-seletti-01

Doğunun Desenleri: Kilimler

Hepimizin evinden alışık olduğu, kültürümüzün en belirgin parçalarından olan el dokuması kilimler Batı tasarımlarına da ilham kaynağı oluyor. Her geçen yıl daha çok dikkat çeken tasarım markası cc-tapis bu yıl yine Masion&Objet Paris’te meraklıların odağında yer aldı.

cctapiscc-tapis tasarımı halılarda bu yıl Şehir Hayatı ve Kıtalar Arası Yaşam paletlerimizin renklerine sıkça rastladık. 

Önümüzdeki haftalarda “Stockholm Mobilya Fuarı – Stockholm Tasarım Haftası” notlarımızı sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!

Avatar
Avatar

jotunturkiye jotunturkiye

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

Doğru Gri Seçim Rehberi

En çok sorulan renklerimizden olan grilerin farklı tonları arasından en doğru olanı seçmek bazen zor olabiliyor. Koyu gri tonlarından açık…

Go to top