KÜÇÜK MEKANLAR İÇİN DEKORASYON TÜYOLARI

KÜÇÜK MEKANLAR İÇİN DEKORASYON TÜYOLARI

“Benim evim küçük, benim evime olmaz” cümlesini çok duyuyoruz. :) Her zaman hayalimizdeki büyüklükteki mekanlarda yaşamıyoruz ama küçük olduğunu düşündüğümüz bir mekanı dekorasyon ile doğru kullanmak ve “büyütmek” aslında bizim elimizde!

Eviniz küçük olduğu için, açık renklerde olmak zorunda değil: 

Özellikle küçük alanlarda, evinizde değişiklik yapmak istiyorsanız, bunu oda özelinde değil, tüm evi bir bütün olarak düşünerek yapmanızı öneririz. Her zaman aklımızın bir köşesinde olan “açık renkler mekanı daha geniş gösterirken, koyu renkler mekanı daha küçük gösterir” düşünesini bir kenara bırakabilirsiniz. :)

Eviniz küçük olduğu için, renksiz olmak zorunda değil :) Daha küçük alanlarda monokromatik renk kullanımı (aynı rengin farklı tonlarını bir arada kullanma) öneriyoruz. Aynı rengin farklı tonları, mekanınızda bir bütün yaratacaktır.

Doğru Malzemeleri Seçin:

Birbiriyle uyumlu renkleri kullanırken, malzeme konusunda da size bütünlük hissi verecek tüyoları dikkate alabilirsiniz. Örneğin evin bir odasında tercih ettiğiniz parkeyi bütün evde kullanmanızı öneririz. Böylece eviniz bir bütün olarak görünecek ve daha büyük bir ev gibi algılanacaktır.

jotun-LADY-Balance-2856-WARMBLUSH-1Öndeki duvar: 2856 Warm Blush , Yatak Odası: 10580 Soft Skin 

Sakmala ve Depolama Çözümlerini Dikkate Alın:

Saklama ve depolama konusu bizim için çok önemli. Küçük mekanlarda büyük depolama alanları yaratmak hiç de kolay değil. Küçük mekanlarda, parça parça küçük mobilyalar yerine, büyük tek parça mobilyaları tercih etmenizi öneririz. Örneğin tek duvarınızı kaplayacak bir gömme dolap, sizin için hem iyi bir depolama çözümü olacak, hem de farklı çözümlerle karşılaştırdığınızda çok daha az yer kaplayacaktır. Böylece odanın geri kalanını da “depolama” konusunu düşnünmeden tasarlayabilirsiniz. Renk konusunda da derin kontrastlardan kaçınmanızı öneririz.

Jotun-Lady-smart-oppbevaringYatağın arkasındaki duvar: 5249 Linblå

Özellikle stüdyo daire gibi mekanlarda, renkleri mekanları bölebilmek için de kullanabilirsiniz. Örneğin, evinizde bir çalışma alanı ayarlamak istiyorsunuz. O alanı farklı bir renkle tanımlayabilirsiniz.

Kırmızı tonuyla mekan içinde mekan yaratabilirsiniz.

Dengeli Dekorasyon: 

Küçük mekanlar için mobilya seçmek kolay olmayabilir. Önemli olan, gereğinden fazla veya gereğinden az mobilya kullanmamanız…Bir mobilya için yeteri kadar yer olması sizi yanıltmasın. Bütünlük ve uyumu yakalayacağınız şekilde mobilya kullanmanız önemli olacaktır. Gereğinden az mobilya kullandığınız zaman, mekanınızın dekorasyonu tamamlanmamış gibi görünecektir.

Örneğin, sofa, kanepe gibi hacimli ve büyük mobilyaları, onlarla uyumlu sade mobilyalarla bir arada kullanabilirsiniz. Kanepenizle uyumlu battaniye, puf gibi aksesuarları da kullanarak az yer kaplayan eşyalarla dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Ancak seçeceğiniz halı bile odanın ölçülerine uygun olmalıdır.

jotun-LADY-Balance-6325-BALANSEDuvar: 6325 Balance

İlgi çekici küçük mekanlar yaratın: 

Evlerimizde sevdiğimiz aksesuarlara ve objelere yer vermeyi çok seviyoruz. Küçük mekanlarda sevdiğiniz objelere yer kalmadığını hissediyor musunuz? Aslında, evinizde yapacağınız küçük bir değişiklik, hem sevdiğiniz objelere yer vermeye, hem de evinizin daha büyük görünmesini sağlayabilir.

Sevdiğiniz objeleri sadece tek bir alanda, küçük bir sehpada veya bir vitrinde toplayıp, diğer alanları daha sade kullanabilirsiniz. Böylelikle, hem evde ilgi çekecek özel bir alan yaratabilirsiniz, hem de mekanınız ferah ve geniş algılanır. Ayrıca, depolama çözümlerinde dekorasyonunuza uyum sağlayacak dekoratif kutulara da yer verebilirsiniz.

jotun-LADY-Balance-2024-SENSES-1Duvar: 2024 Senses

 * İlk resimde kullanılan renk: 10579 Complexion

jotunturkiye jotunturkiye

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

KÜÇÜK ALANDA BÜYÜK ETKİ

Evimizi güneşli güzel günlere hazırlarken ufak değişiklikler yaparak yenileniyoruz. Dekorasyonda en çok etkiye sahip olan duvarlarımızda ufak bir değişiklik yaparak…

5 ADIMDA BAHARIN ENERJİSİNİ EVİNİZE TAŞIYIN!

Yılın en mis kokulu ayları geldi. Güneş evinizi aydınlatırken yaz hazırlıklarına şimdiden başladığınızı duyar gibiyiz. Baharı en renkli ve enerjik…

IKEA x JOTUN RENK GÜNÜ: YILBAŞI AĞACINIZI RENKLENDİRİN!

Yeni yıl yaklaşırken evlerimiz de renkleniyor. Geride bıraktığımız koca bir seneyi ve yeni yılın heyecanını evimizde yer verdiğimiz birbirinden güzel…

YENİ YEŞİL TONLARIMIZLA TANIŞIN!

Kapak resmi: 7628 Treasure  YEŞİL TONLARI Yeni renk koleksiyonumuz Kimlik’te yepyeni yeşil tonları sizleri bekliyor. 7626 Airy Green, 7627 Refresh, 7628…

2019 RENK KOLEKSİYONU “KİMLİK” | HAM

2019 Renk Koleksiyonumuz “Kimlik”, her biri farklı düşünce ve yaşam tarzlarını temsil eden 3 temadan oluşuyor. “Sakin”, “Rafine” ve  “Ham”…

2019 RENK KOLEKSİYONU “KİMLİK” | RAFİNE

Kapak resmi 7629 Antique Green. 2019 Renk Koleksiyonumuz “Kimlik”, her biri farklı düşünce ve yaşam tarzlarını temsil eden 3 temadan oluşuyor….

Go to top