NORDİK SİMİT’TEN HABERLER: İSKANDİNAVYA’DA DOĞA VE MİMARİ

NORDİK SİMİT’TEN HABERLER: İSKANDİNAVYA’DA DOĞA VE MİMARİ

Her ay olduğu gibi bu ay da sizler için Nordik Simit‘te en çok ilgi gören haberleri bir araya getirdik. Norveç’ten sürdürülebilir bir gelecek için önce çıkan projelerin yanı sıra yaz aylarında Kuzey’i ziyaret etmek isteyenler için Norveç’in en güzel şehirlerinden biri olan Bergen’de gezi önerilerini de yazımıza ekledik. Ayrıca Euro 2016’daki başarısı ile tüm dünyada kendilerine büyük bir hayran kitlesi oluşturan İzlanda’ya da doğa dostu mimari çözümleri ve müziği ile yazımızda yer verdik. İşte bu ay sizin için blogumuzdan derlediklerimiz;

Norveç Benzinli Araç Satışını Durduruyor

Norveç hükümeti benzinli ve dizel arabaları yasaklamak üzere bir anlaşmaya vardı. Henüz resmiyet kazanmasa da 2025 yılına kadar benzinli ve dizel araçların satışı sıfırlanmaya çalışılacak Fakat satış yasağı gibi bir yasanın da çıkması muhtemel.

Dünyada oran olarak en çok elektrikli araç kullanılan Norveç’te hali hazırda araç satışlarının %24’ü elektrikli otomobiller olduğu için Norveçli tüketiciler için bir sorun teşkil etmiyor. Ayrıca dünyanın en büyük doğal gaz ve petrol ihracatçılarından birisi olan Norveç de neredeyse tüm petrolünü ihraç ettiği için ekonomik anlamda da bu yönden kısa dönemde bir sıkıntı yaşamayacak gibi duruyor.

Road-cycling-Geirangerfjord-102015-99-0038_2200
Fotoğraf: Mattias Fredriksson/ visitnorway.com

İzlanda’nın İnsansı Elektrik Direkleri

İlk yayınlandığı günden bugüne kadar hala konuşulan ve ödül alan bu elektrik direkleri aslında İzlanda’nın muhteşem doğa manzarasını korumak için tasarlandı.

Nefes kesen İzlanda manzaralarını hali hazırda lekeleyen elektrik direklerini kaldırmak elektriğe her an ihtiyaç duyduğumuz bu günler için imkansız olduğu için Choi+Shine adındaki tasarım ofisi devlerin diyarı olarak anılan İzlanda için bu direkleri tasarladı, adını da yine “devlerin diyarı” anlamına gelen Land of Giants olarak koydu. Tasarım ofisinin mimarlarından Thomas Shine,  tasarımda “elektrik direkleri, rüzgar tribünleri gibi ihtiyacımız olan şeyleri eğer doğanın ortasına yerleştirmemiz gerekiyorsa, onları görülmeye değer kılmalıyız” fikrinden yola çıktıklarını söylüyor.

Beyaza boyanmış ve geri dönüştürülebilir malzemelerden oluşan elektrik direklerinin maliyeti bugün kullanılan direklerden daha az. Ayrıca bu ‘dev’lerin farklı hat yükseklikleri için çözümü ise “çömelen“, “eğilen” direkler.

choishineshot1ji1 (1)
Fotoğraf: The Land of Giants™ – choishine.com

Norveç’in Yeni Yeteneği Tellef Raabe’den Bergen Gezi Önerileri

Bergen’in en yetenekli yeni isimlerinden Tellef Raabe’yi kendine has karanlık ve fütüristik çizgisiyle tanıyoruz. Albüm kapakları ve müzik videolarıyla müzikal şölenin yanında görsel açıdan da dinleyicisini tatmin eden Raabe’nin son parçası ‘flying on the ground’un yeri ise çok ayrı. Raabe’nin Avrupa’da, özellikle Almanya’da, tanınmasını sağlayan ‘flying on the ground’un videosu da Sigurd Fossen tarafından Bergen’de çekilmiş. Biz de Tellef Raabe’nin en sevdiği şehirlerden biri olan Bergen hakkında sohbet ettik. Nordik Simit için şehirdeki en sevdiği yerleri listeleyen Tellef’in ağzından Bergen önerilerini Norveç‘e seyahat planlamadan önce mutlaka okuyun;

En iyi manzara
Biraz klişe bir seçim ama Fløyen, ama gerçekten manzara harika. Yukarı doğru tırmanmanızı ve inmenizi öneriyorum, toplu taşımadan yararlanmayın. Manzaranın keyfini çıkarın.

Sunset-Bergen-012016-99-0059_2200
Fotoğraf: Tomasz Furmanek/ Visitnorway.com

En sevdiğin yerel mekan
Kışın gece yürüyüşleri için, yazın ise barbekü için kesinlikle Nygårdsparken.

İlham için

Bergen Üniversitesi’nin bahçesinde bulunan Muséhagen, botanik bahçelerini çok seveceksiniz. Biraz küçük ama huzurlu.

Müzik için
Öğrenciler tarafından işletilen konser mekanı Hulen. Bu arada ‘Hulen’, İngilizce’de “The Cave” anlamına geliyor. Mekan da gerçekten bir mağaranın içinde.

Dans etmek için
Bergen “Kunsthalle”nin içindeki bar / club Landmark şehrin en iyisi. Gitmeden önce etkinliklere göz atmakta yarar var, bazen garip sanat performansları da olabiliyor, ya da Berghain gibi uluslararası platformda tanınan bir DJ performansı.

Kahve için
Blom! Bu mekandan album liner notlarımda bile bahsettim. Bir fincan Jacu kahvesi’nin keyfini çıkarın. Bu arada, Jacu kahvesi evim Ålesund’de kavruluyor!

Plak alışverişi için
Apollon. Hem harika bir plak dükkanı hem de harika bir bar. Komik gerçek: Burada birkaç yıl part time çalıştım.

Bryggen-the-old-wharf-of-Bergen-062014-99-0097_1500
Fotoğraf: Øyvind Heen/ Visitnorway.com

Sigur Rós ile 24 Saatlik Bir Yolculuk

Sigur Ros, Tate Modern’deki Banskide Elektrik Santrali ve yeni binalarının açılışında gösterilen filmler için çalışmıştı. Proje kapsamında Tate Modern için üç farklı filmin yapımında yer alan İzlandalı grubun filmlerine bu linkten ulaşabilirsiniz. Geçtiğimiz ay Tate Modern projesi ile gündeme gelen Sigur Ros, şimdi yeni bir proje ile adından bahsettiriyor.

Grubun yeni parçası ‘Óveður’ ve onu etkileyen elementler üzerine olan bu 24 saatlik yayında, İzlanda’nın en uzun otoyollarında seyahat ediyoruz. İzlanda ulusal kanalında ve Youtube üzerinden izlenebilen bu yayın, yaz gündönümünde Sigur Rós ve İzlanda hayranları ile buluştu. 1332 km’lik bu yolculukta İzlanda’nın en merak edilesi yerlerinden Vatnajökull, Vík, Jökulsárlón ve doğu fiyortları Sigur Rós ile görmek mümkün. 24 saat süren canlı yayının 5 dakikalık hızlandırılmış versiyonunu aşağıdan izleyebilirsiniz.


*Kapak görseli: The Land of Giants™ – choishine.com

Avatar
Avatar

Nordik Simit

Go to top