HER STİLİN BİR GRİ TONU VAR!

HER STİLİN BİR GRİ TONU VAR!

 

Gri tonları son yıllarda bir çok evin duvarlarında bejlerin, krem renklerinin yerini almaya başladı. Bunun nedenini anlayabiliyoruz çünkü gri tüm renklerle uyum içinde olan tek renktir. Diğer kullanacağınız renk, ister uçuk pembe, ister patlıcan moru olsun, hatta mavi tonlarından canlı sarı veya turuncu tonlarına kadar…griler her renkle bir arada kullanılabilir. Bu nedenle farklı stillerdeki mekanlarda grinin farklı tonlarının tercih edildiğini görüyoruz.

Tabii ki gri de beyaz tonları gibi farklı tonlarıyla mekanlara farklı anlamlar katar, mekanın algısını değiştirir. Beraber kullanılan renklerin daha canlı görünmesini sağlar. Daha önce bahsettiğimiz beyaz tonlarından sonra şimdi sıra onlarca gri tonu arasında seçim yapmakta.

Grinin soğuk olduğunu düşünenler için, içinde sıcak tonlar içeren gri tonları öneriyoruz.

İçinde daha çok sarı tonlarını içeren griler:

IB_S_BASIC_COPYRIGHT =

“1024 Yıldız Tozu” 

İçerdiği hafif sarı tonlarıyla, beyaza çok yakın bir uçuk gri.

2

“1931 Lys Antikkgrå” 

Yumuşak ve zarif gri tonlarını tercih edenler için ideal bir seçim.

“1973 Antikkgrå”

“1931 Lys Antikkgrå” tonu sizin için çok açık görünürse, aynı rengin daha koyu bir tonunu arıyorsanız bu rengi duvarlarınızda kullanabilirsiniz.

 

“1032 Duman”

İçindeki çok hafif sarı tonlarıyla sıcak bir hava veren, orta koyulukta bir gri tonu. Mekanlara temiz ve çekici bir görünüm kazandırır. Farklı renklerle çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

gri4

Yatak odanızın duvarlarından birinde daha koyu bir ton seçmeye ne dersiniz ?

Duvar: “1877 Valmuefrø

gri1

1462 Fısıltı

Hafif sarı tonlarıyla zenginleştirilmiş koyu bir gri. Bej ve mavi tonlarıyla mükemmel uyum sağlar, sıcak bir atmosfer yaratır. Resimdeki diğer detaylar ise “1001 Kardelen” beyazı ile boyandı.

 

Eğer toprak tonlarına daha yakın griler arıyorsanız, içinde kırmızı bulunan grileri tercih etmeniz gerekir:

gri3

10341 Kalk

Açık bir gri-bej tonu. İçindeki hafif kırmızı tonuyla bulunduğu ortama sıcaklık verir. “10342 Kalkgrå” gibi gri tonları veya “9918 Klassisk Hvit” gibi beyaz tonlarla bir arada kullanabilirsiniz.

10342 Kalkgrå

İçinde hafif kırmızı tonu olan orta koyulukta bir gri tonu. “10249 Gölge” ile muhteşem bir uyum sağlar.

Süpürgelikler “9918 Klassisk Hvit” ile boyanabilir.

 

jotun lady 2 23842ret

10249 Gölge

– Sıcak ve koyu bir gri-bej tonu – kahve ve grinin mükemmel karışımı..”10341 Kalk” ve “10342 Kalkgrå” ile bir arada kullanabilirsiniz.

1269 Demring

– Sıcak bir gri tonu. Kalkgrå rengine göre içinde daha az kırmızı içerir. Gri-bejden daha çok gri tonlarına yakındır.

 

Nötr Gri Tonları:

Eğer iç mekanlarınızda daha sade, daha endüstriyel bir doku tercih ediyorsanız, nötr veya soğuk gri tonlarını tercih edebilirsiniz. Soğuk ve nötr tonların ruhsuz olduğunu düşünmeyin! Bu renkler, kullandığınız diğer tonların daha güzel görünmesini sağlayacaktır.

 

9904 “Skumring”

Koyu grilerle de bir arada kullanılabilir nötr ve uçuk bir gri.

“9915 Morgendis”

Uçuk ve nötr bir gri tonu…Daha koyu “9913 Matrix” ve soğuk mavi tonlarıyla bir arada kullanabilirsiniz.

“9911 Nøytral”

Orta koyulukta nötr bir gri. “5306 Pirat” mavisi ile kullanabilirsiniz.

 “9930 Mist”

Nötr bir gri tonu,  “9938 Dempet Sort” gibi yumuşak siyahlarla kullanabilirsiniz.

“9930 Matrix”

Koyu ve nötr bir gri: “9915 Morgendis”, 9911 Nøytral” ve “9930 Tåkedis” gibi gri tonlarla  beraber kullanabilirsiniz. Canlı renklerle de çok güzel kombinasyonlar yakalayabilirsiniz.

 

Yukarıda bahsettiğimiz nötr grilerin içinde sarı veya kırmızı tonları bulunmuyor. Böylece nötr griler daha net ve temiz renkler olarak algılanıyor. Ancak, unutmamamız gerekiyor ki, gri tonları ışığa göre en çok değişiklik gösteren renklerdir. Böyle renklere metamerik renkler deriz. Bu renkler, farklı aydınlatma kaynaklarına göre farklı algılanabilirler, örneğin LED aydınlatmalı bir ortamda daha maviye yakın tonlar gibi algılanabilirler. O nedenle farklı ışık kaynaklarında istediğiniz renge karar verip daha sonra uygulamakta fayda var.

Nötr gri tonlarını, sarıya bakan beyazlarla kullanırsanız, beyaz detaylar daha kirli ve sarımtrak görünecektir. Bu nedenle nötr grilerle bir arada kullanılacak beyaz tonu mutlaka “9918 Klassisk Hvit” gibi nötr bir beyaz olmalı.

 

Morgendis_634px

Duvar: “9915 Morgendis”, Masa: “9913 Matrix”, Süpürgelikler: “9918 Klassisk Hvit”

Soğuk mavi-gri tonları: 

gri2

“5081 Fabrikk”

Uçuk bir gri-mavi tonu. Mavi ve grinin uyumundan yola çıkarak tasarladığımız bir ton..Bu renk, çevreye göre değişecektir. Kimi zaman daha fazla gri..kimi zaman daha fazla mavi..

“5343 Industriell grå”

– İçinde daha çok mavi olan bir gri tonu..Sakin, serin ve endüstriyel. Bu renkle beraber, süpürgeliklerinizi “9918 Klassisk Hvit” veya “7236 Enerji” rengiyle bir arada kullanabilirsiniz.

“5342 Frostet Glass”

Hafif yeşile doğru bakan bir gri..içindeki hafif yeşil ve mavi alt tonlarıyla zenginleştirilmiş, açık bir gri.  “7236 Enerji” gibi saf beyazlarla bir arada kullanabilirsiniz.

 

Grinin tonları…iç mekanlarımızı değiştirmek için bize sonsuz seçenek sunar. Gri sofistike olanı ve klasiği simgeler, ama gri tonlarını kullanarak, iç mekanlarınızda canlı renkleri de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Umarız, sizin için en uygun gri tonunu bulabilmişsinizdir. Daha fazla gri tonu için sizleri Jotun mağazalarına bekliyoruz. :)

 

jotunturkiye jotunturkiye

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

IKEA x JOTUN RENK GÜNÜ: YILBAŞI AĞACINIZI RENKLENDİRİN!

Yeni yıl yaklaşırken evlerimiz de renkleniyor. Geride bıraktığımız koca bir seneyi ve yeni yılın heyecanını evimizde yer verdiğimiz birbirinden güzel…

YENİ YEŞİL TONLARIMIZLA TANIŞIN!

Kapak resmi: 7628 Treasure  YEŞİL TONLARI Yeni renk koleksiyonumuz Kimlik’te yepyeni yeşil tonları sizleri bekliyor. 7626 Airy Green, 7627 Refresh, 7628…

2019 RENK KOLEKSİYONU “KİMLİK” | HAM

2019 Renk Koleksiyonumuz “Kimlik”, her biri farklı düşünce ve yaşam tarzlarını temsil eden 3 temadan oluşuyor. “Sakin”, “Rafine” ve  “Ham”…

2019 RENK KOLEKSİYONU “KİMLİK” | RAFİNE

Kapak resmi 7629 Antique Green. 2019 Renk Koleksiyonumuz “Kimlik”, her biri farklı düşünce ve yaşam tarzlarını temsil eden 3 temadan oluşuyor….

JOTUN 2019 GLOBAL RENK KOLEKSİYONU: KİMLİK

Kapak resmi: JOTUN 12083 Devine Renklerle kişiliğimizi yansıtırız. Kişisel hikayelerimiz; renkler sayesinde mekanlarda hayat bulur. Bundan yola çıkarak, kolayca renk…

HAYALİNİZDEKİ OFİSİ EVİNİZDE YARATIN!

Evimiz işten sonra gelip dinlendiğimiz, günün yorgunluğunu attığımız bir mekan olsa da; bazılarımız için aynı zamanda iş yeri olarak da…

Go to top