JOTUN İLE KENDİN YAP: FOTOĞRAFLARINIZ DUVARLARINIZI SÜSLESİN

JOTUN İLE KENDİN YAP: FOTOĞRAFLARINIZ DUVARLARINIZI SÜSLESİN

Yeni yılda, yeni anıları ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çekenlere, tüm yıl anılarınızı hatırlamanız için fotoğraf askısı hazırladık. Birkaç kolay bulunabilir malzemeyi renklendirerek hazırlayabileceğiniz bu askıyı nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız, detaylar aşağıda!

IMG_5710

1) Malzemelerinizi hazırlayın.

Fotoğraf askısını yapmak için ihtiyacınız olan tüm malzemeleri sanat ve hobi malzemeleri satan birçok dükkanlardan alabilir ya da internet üzerinden de sipariş edebilirsiniz. Gerekli malzemeler ise şöyle;

  1. 5 mm kalınlığında çıta. Kalınlık olarak biz 5 milimetre seçtik fakat siz dilediğiniz kalınlıkta seçebilirsiniz.
  2. Maskeleme bandı
  3. İp
  4. Fırça
  5. Minik ahşap mandal
  6. Maket bıçağı
  7. İstediğiniz renkte boya. Mandal ve çıtaları boyamak için istediğiniz renkleri seçebilirsiniz. Biz bu işlem için Fenomastic Güzel Evim Mat ürünümüz ile 7163 Minty Breeze, 5249 Arctic Grey ve 5030 St. Pauls Blue renklerini kullanmayı tercih ettik. Sizler de boyaları mağazalarımızdan temin edebilir, renk seçimlerinizi de yine mağazalarımızdaki kartelalarımız ve renk standlarımız üzerinden yapabilirsiniz.

IMG_5738

2) Çıtaları istediğiniz uzunluğa getirin.

Eğer tüm malzemeleriniz hazırsa, ilk önce çıtaları istediğiniz uzunluğa getirme vakti geldi! Askıyı asacağınız duvarın büyüklüğüne, asmak istediğiniz fotoğraf sayısına göre bir uzunluk seçebilirsiniz. Biz 100 cm uzunluğundaki çıtaları 70 cm olarak kesiyoruz.

Çıtaları kesmek için;

  1. Çıtaları istediğiniz uzunlukta işaretleyin
  2. İşaretlediğiniz bölgeye daha düzgün bir kesim için maskeleme bandı yapıştırın
  3. Maket bıçağı ya da benzer bir kesici aracılığı ile çıtaları kesin

IMG_5752

3) Çıta ve mandallarınızı renklendirin.

Çıtaları kestikten sonra maskeleme bandı kullanarak dilerseniz çıtalar üzerinde birden fazla renk kullanabilirsiniz. Ayrıca mandallar üzerinde de aşağıdaki gibi farklı şekillerde maskeleme bandı kullanarak, desenli mandallar yaratabilirsiniz.

IMG_5741

Çıtaları ve mandalları boyadıktan sonra daha kolay kurutmak için aşağıdaki gibi bir düzenek kurabilirsiniz. Biz iki boya tenekesi arasına ip gererek mandalları ipe asmayı ve çıtaları da yine iki teneke arasına koyarak kurumalarını bekledik.

İpucu: Maskeleme bantlarını, boyalar tam kurumadan çıkarırsanız daha keskin hatlar elde edebilirsiniz.

IMG_5755

Biz mandallarımızı elimizdeki üç farklı renkle de boyadık. Her çıtada ise iki renk kullandık. Toplam dört çıtanın iki tanesinin uzun bölümünü 5030 St. Pauls Blue, kısa bölümlerini 7163 Minty Breeze ile boyadık, en uç kısımlarını ve renkler arasını da çıtanın doğal rengi gözükmesi için boş bıraktık. Aynı işlemi de renklerin yerlerini değiştirerek diğer iki çıtaya uyguladık.

boyalicita

4) Çıtaları iple birbirine bağlayın.

Tercihinize göre çıtalardan açık renkli olanları iç tarafa, koyu renkli olanları da dış tarafa bakacak şekilde üst üste koyup, duvara asmak için iple bağlayabilirsiniz. Aşağıda sizler için seçtiğimiz bağlama yöntemini adım adım görebilirsiniz.

Untitled-4

5) Fotoğraf askısını duvara asmak ve fotoğrafları çıtalara yerleştirmek için ipleri bağlayın.

Hem fotoğraf askısını duvara asmak hem de fotoğrafları askıya asmak için istediğiniz uzunlukta ipleri çıtalara bağlayabilirsiniz. Biz bu işlem için 70 cm uzunluktaki çıtalarımıza beş sıra ip bağladık.

IMG_5802

IMG_5811

6) Fotoğraf askısını duvara asarak son ayarlamaları yapın ve fotoğraflarınızı mandalla tutturun.

Tüm düğümler tamamlandıktan sonra duvara asarak iplerin uzunluklarını ayarlayabilir, altta kalan fazlalıkları kesebilirsiniz, böylece fotoğraf askınızın daha düz durmasını sağlayabilirsiniz. Tamamen kuruyan mandalları da iplere astıktan sonra askıyı anılarınız ile doldurabilirsiniz!

IMG_5826

7) Fotoğraf askınızı #jotunilekendinyap hastagini kullanarak bizle paylaşın. :)

Boyaları, burada olduğu gibi, sadece duvarlarda değil birçok farklı objeyi renklendirmek için kullanabilirsiniz! Boyalarımızla renklendirdiğiniz fotoğraf askılığınızı ve en güzel anılarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın! Paylaşırken Facebook, Twitter ya da Instagram hesaplarımızı etiketleyebilir, #jotunilekendinyap ve #jotunturkiye hashtag’lerimizi kullanabilirsiniz.

hazir

Avatar
Avatar

jotunturkiye jotunturkiye

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

Go to top