LISBETH LARSEN’İN DEKORASYON ÖNERİLERİ DEKORAMAN’DA!

LISBETH LARSEN’İN DEKORASYON ÖNERİLERİ DEKORAMAN’DA!

Jotun Global Renk Uzmanı Lisbeth Larsen, Dekoraman’a konuk oldu. Larsen, Yılın Pantone renkleri, renklerin üzerimizdeki etkisi ve dekorasyonda rengin önemi gibi merak edilen soruları yanıtladı.

Dekoraman, okuyucularıyla hem dekorasyon dünyasından haberler ve renk trendleri, hem de yeni açılan mekanlar ve en güzel yemek tariflerini paylaşıyor. Bu renkli dünyaya göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Şimdi sizi Lisbeth Larsen’in röportajıyla baş başa bırakıyoruz.

Bir renk uzmanı olarak size ilk olarak teknik ve biraz da felsefi bir soru sormak istiyoruz. :) Nedir rengin tanımı?

Bu sorunun cevabı da biraz teknik, biraz da “felsefi”. :) Teknik kısmı tamamen sayılarla ilgili… Rengi spektrofotometre ile ölçerek tam tonunu öğrenebiliyoruz. NCS adlı bir sistem kullanıyoruz. Bu sistem bize siyah ve beyazın yüzdesini; rengin tonunu; mavi, kırmızı, sarı ya da yeşilin oranını veriyor. Rengi anlatmanın diğer bir yoluysa “grimsi bir mavi/yeşil tonu”, “yumuşak pembe” gibi tanımlar. Tabii ki “ten rengi” örneğindeki gibi yaratıcılığınız ya da duygularınızı da katabilirsiniz. :)

Aslında bu küçücük kelime etrafında o kadar çok konuşulacak konu var ki. Çünkü renk hayatımızın her yerinde ve duygularımızın da başrolünde. Çoğu zaman farkında bile olmadan. Bu da uzmanlığınızı bambaşka bir öneme taşıyor bizce. Siz bu bağlamda nasıl yaklaşıyorsunuz rengin insanlarla ilişkisine?

İnsanlar ve renkler arasında önemli bir bağ var. İnsanların çoğu doğada olmaya bayılıyor. Tabii ki bunun birçok nedeni var; ama emin olduğum şey bunun kesinlikle doğadaki renklerle alakalı olduğu! Gökyüzüne, suya, ağaçlara, toprağa bakarak kendimizi rahatlamış hissediyoruz. Artık insanlar günlük hayatlarına yardımcı olacak renkleri seçmeye eğilimli. Doğanın renkleriyle kendilerini daha rahat hissederlerse o renkleri seçerler. Eğer enerjiye ihtiyaç duyarlarsa daha çok kırmızı, turuncu ya da canlı sarılara yönelirler.

Şimdi biraz daha detaya inersek dekorasyonda rengin önemi, hatta rengin doğru kullanımının önemi nedir?

Benim önerim, aklınızdaki renkleri belirlemeniz. Kıyafet seçerken hangi renkleri tercih ediyorsunuz? Eviniz için renk paleti oluştururken “Bunlar, içinde yaşayabileceğim renkler” dediğinizden emin olmalısınız. Daha sonra mobilyalarınıza bakmanız gerektiğini düşünüyorum. Seçtiğiniz renkler koltuğunuzla uyumlu mu? Diğer önerimse her odada farklı renklerle değişik bir tarz oluşturmanız. Bir odada rahat ve huzurlu bir atmosfer… Diğer odada daha eğlenceli bir ortam… Son olarak; alıştığınız renklerin ve tarzın dışına çıkmaktan korkmayın.

Renk bir zevk meselesi ama aslında kuralları da olan bir konu. Evlerimizde renk seçerken nelere özen göstermeliyiz?

Konu renk seçmeye geldiğinde kesin kurallar yok. Bütün mesele, çevrenizde olmasını istediğiniz renkleri bulmak; çünkü renkler ve yarattığımız atmosfer bizi etkiliyor. Lütfen zemininize bakmayı unutmayın. Zemin evde çok büyük bir alanı kaplıyor. Bu yüzden de kullanılan malzeme ve renk, evin genelinde çok büyük bir etkiye sahip. Duvarınız için seçeceğiniz renk zeminle de uyumlu olmalı. Evlerde sıklıkla rastlanan ceviz parkeler doğaya ait renklerle çok yakışıyor. Özellikle 2016 renk koleksiyonumuz Güzel Evim’in “Toprağın Yansımaları” paletinde yer alan yeşiller ve sade tonlarla doğal bir ortam oluşturuyor. 8469 Green Leaf ve biraz daha açık bir ton olan 8252 Green Harmony renklerini gördüğünüzde sizin de aynı duyguyu hissedeceğinize eminim.

8252 Green HarmonyArka duvarda 8252 Green Harmony, ön duvarda ise 8469 Green Leaf renklerini kullandık. Ahşap zemin ve bölmeyle çok yakıştı!

….

Her ev için olmazsa olmaz renkler var mıdır? Mutlaka olmalı dediğiniz…

Hayır, bence yok. Ama şahsen evimde siyah ve beyaz olsun isterim. Diğer favori renklerim ise bu yılın en dikkat çeken mavi tonu 4477 Deco Blue ve geçen seneki koleksiyonun pudra tonu 2024 Senses.

Guzel Evim_Zamanin Yansimalari_4477 Deco Blue (4)Renk: 4477 Deco Blue

Devamı Dekoraman‘da! :)

jotunturkiye jotunturkiye

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

KÜÇÜK ALANDA BÜYÜK ETKİ

Evimizi güneşli güzel günlere hazırlarken ufak değişiklikler yaparak yenileniyoruz. Dekorasyonda en çok etkiye sahip olan duvarlarımızda ufak bir değişiklik yaparak…

5 ADIMDA BAHARIN ENERJİSİNİ EVİNİZE TAŞIYIN!

Yılın en mis kokulu ayları geldi. Güneş evinizi aydınlatırken yaz hazırlıklarına şimdiden başladığınızı duyar gibiyiz. Baharı en renkli ve enerjik…

IKEA x JOTUN RENK GÜNÜ: YILBAŞI AĞACINIZI RENKLENDİRİN!

Yeni yıl yaklaşırken evlerimiz de renkleniyor. Geride bıraktığımız koca bir seneyi ve yeni yılın heyecanını evimizde yer verdiğimiz birbirinden güzel…

YENİ YEŞİL TONLARIMIZLA TANIŞIN!

Kapak resmi: 7628 Treasure  YEŞİL TONLARI Yeni renk koleksiyonumuz Kimlik’te yepyeni yeşil tonları sizleri bekliyor. 7626 Airy Green, 7627 Refresh, 7628…

2019 RENK KOLEKSİYONU “KİMLİK” | HAM

2019 Renk Koleksiyonumuz “Kimlik”, her biri farklı düşünce ve yaşam tarzlarını temsil eden 3 temadan oluşuyor. “Sakin”, “Rafine” ve  “Ham”…

2019 RENK KOLEKSİYONU “KİMLİK” | RAFİNE

Kapak resmi 7629 Antique Green. 2019 Renk Koleksiyonumuz “Kimlik”, her biri farklı düşünce ve yaşam tarzlarını temsil eden 3 temadan oluşuyor….

Go to top