EVİNİZ İÇİN EN UYUMLU RENKLER

EVİNİZ İÇİN EN UYUMLU RENKLER

Evimizi dekore etmeye karar verdiğimizde hangi renkleri ne şekilde kullanacağımızı düşünürüz. Genellikle, güzel bir sonuca ulaşacağımızdan emin olduğumuz sade tonları tercih ederiz. Bu hafta sizlere, en sevdiğiniz rengi evinizde rahatlıkla kullanabilmenizi sağlayacak renk çemberinden bahsedeceğiz.

renk cemberi kapak

Renk çemberi sayesinde birbiriyle uyumlu renkleri bulmak çok kolay. Değişik renk armonilerini keşfettiğinizde, evinize ve hayatınıza birbirinden güzel renkleri sokmanızın çok daha keyifli bir hale geldiğini görebilirsiniz.

Monokromatik Renk Armonisi:  Bu armonide tek bir rengin farklı tonları bir arada kullanılır. Bu da hem rengin duygusunun yoğun bir şekilde hissedilmesini hem de yumuşak geçişler yapılmasını sağlar. Bebeğiniz için yaratmak istediğiniz ya da uyurken ihtiyaç duyduğunuz sakin ortam için monoktromatik renk armonisinden faydalanabilirsiniz. Odanız için seçtiğiniz rengin farklı tonlarını duvarlarınızda bir arada kullanabilirsiniz. Mobilya ve aksesuarlarınızda da rengin değişik tonlarına yer vererek dokular yardımıyla hareketliliği sağlayabilirsiniz.

monokromatikyatak odalarında yeşilBiz yatak odasının duvarlarında yeşilin iki farklı tonunu bir araya getirdik. Siz de odanızda vurgulamak istediğiniz duvarda koyu tonu, diğer duvarlarda açık tonu kullanabilirsiniz. Böylece yeşilin verdiği tazelenme hissi tüm odanızı kaplarken monotonluktan uzak, keyifli bir ortam da yaratabilirsiniz.

Analog Renk Armonisi: Renk çemberinde yan yana gelen renklerin bir arada kullanılmasına analog renk armonisi adı veriliyor. Bu renkler, içlerinde birbirinin tonlarını barındırıyor. Bu da aralarındaki uyumu ve yumuşak geçişlerin yaratılmasını sağlıyor. Tıpkı doğada olduğu gibi… Yapraklara, çiçeklere ya da hayvanlara dikkat ettiğinizde siz de analog renk armonisiyle ne kadar sık karşılaştığımızı fark edebilirsiniz.

analog renk armonisi

 

 

analog renklerAnalog renkler olan sarı ve yeşili bir araya getirerek siz de uyumu yakalayabilirsiniz.  

Tamamlayıcı Renk Armonisi: Renk çemberinde karşılıklı gelen renkler tamamlayıcı renklerdir. Kırmızı ve yeşil, mor ve sarı; ya da karşılıklı iki renk bir araya geldiğinde birbirini dengeler. Bir duyguyu ön plana çıkarmak için belirli bir rengi tercih ederken, rengi tek başına kullandığınızda ortamdaki enerjinin bizi rahatsız ettiğini fark ederiz. Ortamda tamamlayıcı renge de yer vererek, ana rengin enerjisini dengeleyebiliriz.

tamamlayıcı renk armonisi

 

tamamlayıcı renklerYeşili kırmızıyla ya da turuncu-sarıları koyu mavi tonlarıyla bir araya getirerek  evinizdeki enerjiyi dengeleyebilirsiniz.

Üçlü Renk Armonisi: Evinizde daha hareketli bir ortam yaratmak isterseniz üçlü renk armonisi tam size göre! Renk çemberinde birbirine eşit uzaklıkta olan ve bir üçgen oluşturan üç rengi birlikte kullandığınızda ne kadar uyumlu olduğunu siz de fark edebilirsiniz. Seçtiğiniz ana rengi duvarda, ikincil rengi mobilyalarda ve üçüncül rengi aksesuarlarınızda kullanabilirsiniz. Böylece ana rengin enerjisini tüm odada hissederken diğer renklerle enerjiyi dengeleyebilir; üçüncül renkle aydınlatma, sehpa ya da yastıklarınıza dikkat çekebilirsiniz.

 

üçlü renk armonisi

2024 Senses Birçok rengi bir arada kullandığımız mutfaklarda da üçlü renk armonisinden yararlanabilirsiniz. Duvarlarda ve dolaplarda seçtiğiniz ana rengi, diğer eşyalarda üçlü armonide bulunan diğer iki rengi kullanabilirsiniz. 

Renk ve dekorasyona dair daha fazla ipucuyla önümüzdeki hafta görüşmek üzere…

 

jotunturkiye jotunturkiye

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

YORUM

Yorum yok

Write comment

Güzel Evlerin Sırrı: Koyu Renk Duvarlar

Duvarları mobilyalarımız için bir fon olarak düşünürüz. Aslında evimizde en çok alan kaplayan yüzeyler duvarlarımız. Bu nedenle, bir fon olmanın…

YENİ RENKLER YEPYENİ BİR EV!

Evimizdeki mobilyalar ve akseusarlarımız kadar seçtiğimiz renkler de tarzımızı yansıtıyor. Özellikle de en geniş alanı kaplayan duvarların rengi evimizdeki bütün…

Hayatin Rİtmİ İle Renk Seçmek Çok Daha Kolay!

Özel olarak tasarladığımız yeni koleksiyonumuz ile artık istediğiniz rengi seçmek ve bu renklerle uyumlu tonları bir araya getirmek çok kolay….

JOTUN 2018 GLOBAL RENK KOLEKSİYONU: HAYATIN RİTMİ

Renkler tarzımızı belirler, hayatımızın akışını şekillendirir. Kullandığımız renkteki en ufak bir farklılık, evimizin tüm havasını değiştirir. Bundan yola çıkarak, kolayca…

BİR EV ÜÇ STİL: EMMA JENSEN İLE 2018 GLOBAL RENK KOLEKSİYONU

Zaman içinde evimizde değişiklik yapmak, yeni bir görünüm yaratmak isteriz. Bunun için eşyalarınızı değiştirmeye ya da evinizi yeniden şekillendirmenize de…

HAYATIN RİTMİ: ŞEHRİN HAREKETİ

BİR EV, ÜÇ STİL Seçtiğiniz renkler ile bir mekanın stilini ve havasını kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Biz de, Oslo’daki bir daireyi yeni renk koleksiyonumuz…

Go to top