27.10.2015

Eviniz için En Uyumlu Renkler

Evimizi dekore etmeye karar verdiğimizde hangi renkleri ne şekilde kullanacağımızı düşünürüz. Genellikle, güzel bir sonuca ulaşacağımızdan emin olduğumuz sade tonları tercih ederiz. Bu hafta sizlere, en sevdiğiniz rengi evinizde rahatlıkla kullanabilmenizi sağlayacak renk çemberinden bahsedeceğiz.

renk cemberi kapak

Renk çemberi sayesinde birbiriyle uyumlu renkleri bulmak çok kolay. Değişik renk armonilerini keşfettiğinizde, evinize ve hayatınıza birbirinden güzel renkleri sokmanızın çok daha keyifli bir hale geldiğini görebilirsiniz.

Monokromatik Renk Armonisi:  Bu armonide tek bir rengin farklı tonları bir arada kullanılır. Bu da hem rengin duygusunun yoğun bir şekilde hissedilmesini hem de yumuşak geçişler yapılmasını sağlar. Bebeğiniz için yaratmak istediğiniz ya da uyurken ihtiyaç duyduğunuz sakin ortam için monoktromatik renk armonisinden faydalanabilirsiniz. Odanız için seçtiğiniz rengin farklı tonlarını duvarlarınızda bir arada kullanabilirsiniz. Mobilya ve aksesuarlarınızda da rengin değişik tonlarına yer vererek dokular yardımıyla hareketliliği sağlayabilirsiniz.

monokromatikyatak odalarında yeşilBiz yatak odasının duvarlarında yeşilin iki farklı tonunu bir araya getirdik. Siz de odanızda vurgulamak istediğiniz duvarda koyu tonu, diğer duvarlarda açık tonu kullanabilirsiniz. Böylece yeşilin verdiği tazelenme hissi tüm odanızı kaplarken monotonluktan uzak, keyifli bir ortam da yaratabilirsiniz.

Analog Renk Armonisi: Renk çemberinde yan yana gelen renklerin bir arada kullanılmasına analog renk armonisi adı veriliyor. Bu renkler, içlerinde birbirinin tonlarını barındırıyor. Bu da aralarındaki uyumu ve yumuşak geçişlerin yaratılmasını sağlıyor. Tıpkı doğada olduğu gibi… Yapraklara, çiçeklere ya da hayvanlara dikkat ettiğinizde siz de analog renk armonisiyle ne kadar sık karşılaştığımızı fark edebilirsiniz.

analog renk armonisi

 

 

analog renklerAnalog renkler olan sarı ve yeşili bir araya getirerek siz de uyumu yakalayabilirsiniz.  

Tamamlayıcı Renk Armonisi: Renk çemberinde karşılıklı gelen renkler tamamlayıcı renklerdir. Kırmızı ve yeşil, mor ve sarı; ya da karşılıklı iki renk bir araya geldiğinde birbirini dengeler. Bir duyguyu ön plana çıkarmak için belirli bir rengi tercih ederken, rengi tek başına kullandığınızda ortamdaki enerjinin bizi rahatsız ettiğini fark ederiz. Ortamda tamamlayıcı renge de yer vererek, ana rengin enerjisini dengeleyebiliriz.

tamamlayıcı renk armonisi

 

tamamlayıcı renklerYeşili kırmızıyla ya da turuncu-sarıları koyu mavi tonlarıyla bir araya getirerek  evinizdeki enerjiyi dengeleyebilirsiniz.

Üçlü Renk Armonisi: Evinizde daha hareketli bir ortam yaratmak isterseniz üçlü renk armonisi tam size göre! Renk çemberinde birbirine eşit uzaklıkta olan ve bir üçgen oluşturan üç rengi birlikte kullandığınızda ne kadar uyumlu olduğunu siz de fark edebilirsiniz. Seçtiğiniz ana rengi duvarda, ikincil rengi mobilyalarda ve üçüncül rengi aksesuarlarınızda kullanabilirsiniz. Böylece ana rengin enerjisini tüm odada hissederken diğer renklerle enerjiyi dengeleyebilir; üçüncül renkle aydınlatma, sehpa ya da yastıklarınıza dikkat çekebilirsiniz.

 

üçlü renk armonisi

2024 Senses Birçok rengi bir arada kullandığımız mutfaklarda da üçlü renk armonisinden yararlanabilirsiniz. Duvarlarda ve dolaplarda seçtiğiniz ana rengi, diğer eşyalarda üçlü armonide bulunan diğer iki rengi kullanabilirsiniz. 

Renk ve dekorasyona dair daha fazla ipucuyla önümüzdeki hafta görüşmek üzere…

 

jotunturkiye

jotunturkiye »

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

Yorumlar

No one has commented on this post yet. Be the first by writing a comment in the box below.

Write a comment

as answer to Vazgeç

Related posts

Yılın Pantone Rengini Mekanlarınıza Taşıyın!
11.12.2017

Yılın Pantone Rengini Mekanlarınıza Taşıyın!

Read more 0 comments
Renklerle Büyüyen Çocuklar
06.12.2017

Renklerle Büyüyen Çocuklar

Read more 0 comments
Güzel Evlerin Sırrı: Koyu Renk Duvarlar
01.12.2017

Güzel Evlerin Sırrı: Koyu Renk Duvarlar

Read more 0 comments
Yeni Renkler Yepyeni Bir Ev!
20.11.2017

Yeni Renkler Yepyeni Bir Ev!

Read more 0 comments
Hayatın Ritmi ile Renk Seçmek Çok Daha Kolay!
24.10.2017

Hayatın Ritmi ile Renk Seçmek Çok Daha Kolay!

Read more 0 comments
Jotun 2018 Global Renk Koleksiyonu: Hayatın Ritmi
11.10.2017

Jotun 2018 Global Renk Koleksiyonu: Hayatın Ritmi

Read more 0 comments
Jotun 2018 Global Renk Koleksiyonu: Hayatın Ritmi
11.10.2017

Jotun 2018 Global Renk Koleksiyonu: Hayatın Ritmi

Renkler tarzımızı belirler, hayatımızın akışını şekillendirir. Kullandığımız renkteki en ufak bir farklılık, evimizin tüm havasını değiştirir. Bundan yola çıkarak, kolayca…