EVİNİ YENİLEMEK İSTEYENLER İÇİN 6 ÖNERİ

EVİNİ YENİLEMEK İSTEYENLER İÇİN 6 ÖNERİ

Evinizi yenilemek ya da yeni bir eve taşınmak yorucu gözükse de aslında eğlenceli bir macera olabilir. Uzun aramaların, araştırmaların sonunda hem bütçenize hem de zevkinize uyan dekorasyon fikirleri edindikten sonra bu sürecin en keyifli kısmı da evinizi isteklerinize göre yeniden dekore etmek.  Evinizi sıfırdan dekore etmek biraz karmaşık gözükse de birkaç eğlenceli yol ile adım adım hayalinizdeki eve ulaşabilirsiniz.

1. Adım: İlham alın

Evinizi sıfırdan dekore etmek için biraz motivasyona ihtiyacınız olabilir. Dekorasyon ve boya fikirlerinizi geliştirmeniz için size ilham olabilecek platformlara göz atmanızda fayda var. Özellikle ev dekorasyonunuzda ilham alabileceğiniz Facebook, Instagram, Pinterest hesapları ve ya Boya Fikirleri’ndeki önceki yazılarımız size göre. Ayrıca Pinterest üzerinden beğendiğiniz fotoğrafları pinleyerek daha sonra tekrar göz atabilirsiniz.


2. Adım: Evinizin özelliklerine göre renk seçin

Evinizde dekorasyona önce duvarlarınızı renklendirerek başlayabilirsiniz. Evinizin aldığı ışık miktarı, tavan yüksekliği, genişlik gibi farklı kriterleri göz önünde bulundurarak renk seçimini yaparsanız, en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. Genişlik ve ferahlık istiyorsanız mavi yeşil tonlarını tercih edebilir, daha samimi ve sıcak bir ortam yaratmak istiyorsanız kırmızı ve sarı gibi sıcak tonları seçebilirsiniz. Doğru renk seçiminde bir başka kriter de evinizin baktığı cephe olabilir. Kuzey ve doğuya bakan evlerde sıcak renkler, batıya bakan evlerde ise soğuk renkler kullanılmasını öneriyoruz. Evinizin büyüklüğü, cephesi ya da aldığı ışık miktarı ne olursa olsun ipuçlarımızı takip ederek istediğiniz gibi bir mekana sahip olabilirsiniz.

Jotun-LADY-1462-Graa-Skifer
Renk: 1462 Evening Sky

3. Adım: Mobilyalarınız ile duvarlarınız arasındaki uyuma dikkat edin

Mobilya ve aksesuarlarda, duvarlarınız ile uyumu yakalamak konforlu mekanlar yaratmak için önemli bir adım. Mobilyalarınızı bir bütün olarak almak yerine, farklı tarzlarda ve renklerde parça parça almak da yaratıcı bir yol olabilir. Böylelikle duvarlarınızı boyamak için daha fazla renk seçeneği elde edebilirsiniz.

Mobilya ve aksesuar seçerken ikinci el eşyalarla ya da elinizde hali hazırda bulunan eşyaların bazılarını yenileyerek yeni evinize uygun hale getirebilirsiniz. Doğal ürünleri de dekorasyonunuzun bir parçası haline getirerek, mekanlarınıza doğanın dinginliğini taşıyabilirsiniz.

--

Renk: 10578 Misty Shadow

4. Adım: Beğendiğiniz rengi yerinde deneyin

Evinizin özellikleri, mobilyalarınız ve aksesuarlarınız gibi farklı kriterkere bakarak aradığınız renkleri az çok belirlediniz fakat kesin olarak emin olamıyorsunuz. O zaman belirlediğiniz renkleri mekanınızda denemenin zamanı geldi. Mağazalarımızda bulunan renk standlarımızdaki  A3 boyutundaki büyük numuneler sayesinde, boya sürecinden önce, hayal ettiğiniz rengin duvarınızdaki çerçeveler ve kanepenizle nasıl durduğunu görebilirsiniz.

İstediğiniz rengi, odanızın her duvarında denediğinizden emin olun: TV ünitesinin olduğu duvarda, kapı eşiğinin yanında, veya anneannenizden kalma antika dresuarın arkasında.. Seçeceğiniz renkler, tüm aksesuarlarınızda bir arada kullanmak isteyeceğiniz bir tonlar olmalı.

Untitled1

5. Adım:  Duvarlarınızda farklı renkler kullanın

Duvarlardaki renkler ve mobilyalarınız arasında daha fazla renk seçeneği istiyorsanız, mekanlarınızda farklı renkler kullanabilirsiniz. Duvarları iki ya da daha fazla renk kullanarak, aksesuarlarınız için daha fazla renk seçeneği elde edebilir ya da odanızda harika kontrastlar yaratabilirsiniz. Duvarlarda iki farklı renk kullanarak kendi stilinizi yaratmak isterseniz, iki renkli duvarlar ile ilgili rehberimize buradan göz atabilirsiniz.

fargedelt-vegg-nib-jotun-lady-e1462451263534
Açık Renk: 4468 Alladin, Koyu Renk: 4017 Pilaster Blue

Ayrıca duvarlarda uyguladığınız yaratıcı çözümler ile fazla mobilya kullanımından kaçınarak daha ferah ve sade görünümler elde edebilirsiniz.

pembebeyazAçık Renk: 2524 Fjærlett, Koyu Renk: 2526 Støvrosa

6. Adım Eviniz için en doğru ürünü seçin

Renk seçiminizi yaptınız, sırada doğru ürün seçimi var. Ürün seçerken mutlaka parlaklığına da dikkat etmelisiniz. Farklı parlaklık seviyelerinin seçtiğiniz renge de etkisi olacaktır. Örneğin Fenomastic Güzel Evim Zengin Mat ile renkler daha zengin ve yumuşak bir görünüme kavuşuyor. Tamamiyle mat haliyle duvarlarda hayat bulan tonlar tüm doygunluğuyla mekanları renklendiriyor. Fenomastic Güzel Evim Saf İpek ise duvarlarınıza pürüzsüz ve yumuşak bir görünüm kazandırıyor. Diğer ipek mat boyalarda olduğu gibi plastik bir görünüm yerine doğal bir doku oluşturuyor. Uzun dönemli estetik bir görünüm sunuyor.

13398742_123147488086341_1041964467_nKoyu Renk: 5180 Oslo, Açık Renk: 7236 Jazz White

Doğru rengi seçtikten sonra renkleri yenilemek aslında çok kolay. Bu nedenle sık sık farklı renkleri deneyebilir, dekorasyonunuzda sıkça değişikliğe gidebilirsiniz. Verdiğimiz ipuçları ile eviniz ve sizin için en doğru rengi seçerek, yaşadığınız ortamı sık sık yenileyebilirsiniz. Küçük değişiklikler ile mekanlarınızda büyük değişim yaratabilirsiniz. Farklı ışık kaynakları kullanmak, evinizi yeniden düzenlemek gibi küçük değişiklikler ve daha fazlası için de stilistlerimizden Jannicke Kråkvik’in ipuçlarına göz atabilirsiniz.

JOTUN_LADY_SS14_5397_SCOOTER_1

Renk: 2015 Paten

Daha fazla ilham için takipte kalın!

jotunturkiye jotunturkiye

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

YORUM

Yorum yok

Write comment

Güzel Evlerin Sırrı: Koyu Renk Duvarlar

Duvarları mobilyalarımız için bir fon olarak düşünürüz. Aslında evimizde en çok alan kaplayan yüzeyler duvarlarımız. Bu nedenle, bir fon olmanın…

YENİ RENKLER YEPYENİ BİR EV!

Evimizdeki mobilyalar ve akseusarlarımız kadar seçtiğimiz renkler de tarzımızı yansıtıyor. Özellikle de en geniş alanı kaplayan duvarların rengi evimizdeki bütün…

Hayatin Rİtmİ İle Renk Seçmek Çok Daha Kolay!

Özel olarak tasarladığımız yeni koleksiyonumuz ile artık istediğiniz rengi seçmek ve bu renklerle uyumlu tonları bir araya getirmek çok kolay….

JOTUN 2018 GLOBAL RENK KOLEKSİYONU: HAYATIN RİTMİ

Renkler tarzımızı belirler, hayatımızın akışını şekillendirir. Kullandığımız renkteki en ufak bir farklılık, evimizin tüm havasını değiştirir. Bundan yola çıkarak, kolayca…

BİR EV ÜÇ STİL: EMMA JENSEN İLE 2018 GLOBAL RENK KOLEKSİYONU

Zaman içinde evimizde değişiklik yapmak, yeni bir görünüm yaratmak isteriz. Bunun için eşyalarınızı değiştirmeye ya da evinizi yeniden şekillendirmenize de…

HAYATIN RİTMİ: ŞEHRİN HAREKETİ

BİR EV, ÜÇ STİL Seçtiğiniz renkler ile bir mekanın stilini ve havasını kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Biz de, Oslo’daki bir daireyi yeni renk koleksiyonumuz…

Go to top