İKİ RENKLİ DUVARLAR İLE KENDİ STİLİNİZİ YARATIN

İKİ RENKLİ DUVARLAR İLE KENDİ STİLİNİZİ YARATIN

Duvarımızda kullandığımız renklerle evimizin havasını tamamen değiştirme gücüne sahibiz. Renkleri farklı şekillerde bir araya getirerek daha da hareketli bir ortam yaratabiliriz. Jotun Global Renk Uzmanı Lisbeth Larsen, duvarlarda iki rengin bir arada kullanılmasını öneriyor.

Norveçli tasarım danışmanı ikilisi Martin og Martin (Martin ve Martin) de duvarlarda iki renk kullanmayı seven isimlerden… İç mekan önerileri ve tasarımları ile büyük beğeni toplayan Martin og Martin 2013 yılında eski bir ev satın alıp yeniden dekore ettiler. Yenileme sırasında evin tüm duvarlarını Jotun’la renklendirdiler. Evin birçok duvarında iki farklı renk kullanan ikili, evde karakteristik bir atmosfer yakaladılar. Yeniledikleri bu ev çok beğenilince, Norveç tasarım dünyasında konuşulan isimler arasında yerlerini aldılar.

martinogmartin-todelt-vegg

Martin og Martin, duvarın alt tarafında 2015 Denge koleksiyonumuzdan 5180 Oslo rengini, üst kısmında ise 2016 Güzel Evim koleksiyonumuzdan 2856 Warm Blush rengini kullandı. Siz de duvarınızın alt kısmında daha koyu renkleri kullanılarak ağırlığı bu bölgede toplayabilirsiniz.

Yemek odasındaki gibi salonda da koyu renk olarak 5180 Oslo kullanan ikili, üst tarafta daha açık renkli 8401 Kritthvit rengiyle güzel bir kontrast yakaladı.

kritthvit-oslo-jotun-lady

Martin og Martin, kendi evlerinin yanı sıra IKEA için de çok özel bir styling yaptı. Bu çalışma yine duvarda iki renk kullandılar. Hem 2016 Renk Koleksiyonu’muz Güzel Evim de hem de 2015 Renk Koleksiyonu’muz Denge yer alan 2856 Warm Blush ve 2859 Whispering Red renklerini kullandılar. Bu iki renkle heyecan verici bir renk kombinasyonu oluşturdular.

2856-warm-blush-2859-whispering-red-ikea

Peki duvar üzerindeki bu keskin ayrımlar nasıl yapılıyor?

Kulağa karışık gelse de aslında duvarı iki farklı renge boyamak doğru teknikler ile çok kolay.

1. İlk önce duvarın yarısını seçtiğiniz renge boyayın (örneğin 2856 Warm Blush seçelim). Alttaki boyayı birazcık yukarı taşırabilirsiniz.
2. Kurşun kalem ya da hafif renkli bir boya kalemi kullanarak, size referans olması için düz bir çizgi çizin.
3. 2856 Warm Blush’ı da kapatacak şekilde, sınır olarak belirlediğiniz ayrım noktasına maskeleme bandı yapıştırın
4. Bandın üzerini ve üstünden küçük bir kısmı tekrar 2856 Warm Blush ile boyayın. Böylece bandın içine bir sonraki boyanın sızmasını engelleyebilirsiniz.
5. İkinci olarak uygulayacağınız rengi seçin (örneğin 2859 Whispering Red), boyayı bandın üstüne gelecek şekilde uygulayın.
6. Son olarak yüzey tamamen kuruduğunda yapıştırdığınız bandı çıkarın ve iki renkli harika duvarınıza kavuşun.

Bant seçerken özel olarak üretilmiş maskeleme bantlarını kullanırsanız, tüm işlemlerinizi başarıyla sonuçlandırabilirsiniz.

fargedelt-vegg-nib-jotun-lady

Tasarım dergisi BoligPluss için hazırlanan bu iki renkli duvarda ise 4468 Alladin ve Güzel Evim koleksiyonunun Zaman Yansımaları paletinden 4017 Pilaster Blue kullanıldı. İki rengin arasına dekoratif bakır bant eklenerek yumuşak bir geçiş sağlandı. Aydınlatmada da bakır tercih edilerek, odaya bütünlük kazandırıldı. Siz de benzer sade tonları bakır ile renklendirerek, huzur dolu tonları bir araya getirebilirsiniz.

Duvarınızın şu anki rengini değiştirmeden, ikinci bir renk eklemek isteyenlere öneri;

Eğer duvarınızın rengini çok beğeniyorsanız ve bu rengin çok hoş bir taban oluşturacağını düşünüyorsanız yukarıda bahsettiğimiz teknik ile duvarınızı iki renkli hale getirebilirsiniz. Eğer elinizde eski renginizden de var ise tavanınızı da bu renk ile boyayarak farklı görüntüler elde edebilirsiniz.

Mutfak tezgahının üstünde farklı renkler kullanabilirsiniz! 

Mutfak tezgahımızın üstünde fayans kullanmak yerine, silinebilir Fenomastic Güzel Evim serimiz ile boyayarak güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Toprağın Yansımaları paletinden 8469 Green Leaf gibi yeşillerle mutfağınızda ferah bir ortam yaratabilirsiniz.

10679-washed-linen-8469-green-leaf-lady

Stil Sahibi Bir Duvar Yaratın

Son dönemlerde brüt beton duvarlara sıkça rastlıyoruz. Siz de brüt beton duvarınızı biraz renklendirmek istiyorsanız koyu, grimsi mavi tonlarımızı kullanmanızı öneririz. Özellikle Danimarkalı tasarım stüdyosu Frama için özel olarak tasarladığımız 5030 St. Pauls Blue rengi çok yakışacaktır!

fedegreven-bistro-bodega-jotun-ladyBeraber çalışmaktan çok keyif aldığımız Frama ve stüdyoları için hazırladığımız 5030 St. Pauls Blue ile ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Daha fazla ilham için blogumuzu takipte kalın!

jotunturkiye jotunturkiye

Jotun Türkiye; renk uzmanı ekibiyle mekanlarınıza en uygun renk önerileri sunarken iyi tasarımları, dikkat çeken mimari yapıları, festivalleri, sanatsal aktiviteleri ve hayatın tüm renklerini sizin için paylaşıyor. Daha fazla ilham almak için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz! fb.com/jotunturkiye, @jotunturkiye

YORUM

Yorum yok

Write comment

Güzel Evlerin Sırrı: Koyu Renk Duvarlar

Duvarları mobilyalarımız için bir fon olarak düşünürüz. Aslında evimizde en çok alan kaplayan yüzeyler duvarlarımız. Bu nedenle, bir fon olmanın…

YENİ RENKLER YEPYENİ BİR EV!

Evimizdeki mobilyalar ve akseusarlarımız kadar seçtiğimiz renkler de tarzımızı yansıtıyor. Özellikle de en geniş alanı kaplayan duvarların rengi evimizdeki bütün…

Hayatin Rİtmİ İle Renk Seçmek Çok Daha Kolay!

Özel olarak tasarladığımız yeni koleksiyonumuz ile artık istediğiniz rengi seçmek ve bu renklerle uyumlu tonları bir araya getirmek çok kolay….

JOTUN 2018 GLOBAL RENK KOLEKSİYONU: HAYATIN RİTMİ

Renkler tarzımızı belirler, hayatımızın akışını şekillendirir. Kullandığımız renkteki en ufak bir farklılık, evimizin tüm havasını değiştirir. Bundan yola çıkarak, kolayca…

BİR EV ÜÇ STİL: EMMA JENSEN İLE 2018 GLOBAL RENK KOLEKSİYONU

Zaman içinde evimizde değişiklik yapmak, yeni bir görünüm yaratmak isteriz. Bunun için eşyalarınızı değiştirmeye ya da evinizi yeniden şekillendirmenize de…

HAYATIN RİTMİ: ŞEHRİN HAREKETİ

BİR EV, ÜÇ STİL Seçtiğiniz renkler ile bir mekanın stilini ve havasını kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Biz de, Oslo’daki bir daireyi yeni renk koleksiyonumuz…

Go to top